Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Şehrimize girişler HES kodlu, yeni yasaklar başladı…

Şehrimize girişler HES kodlu, yeni yasaklar başladı…
13 Kasım 2020 - 0:54

Şehrimize girişler Hes kodlu, yeni yasaklar başladı…

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Zonguldak’a başka şehirden gelen vatandaşlara, artan korona virüs vak’alarına karşı HES kodu uygulaması yapılmaya başlandı.

İlin Alaplı, Gökçebey, Devrek ilçe giriş noktalarında HES kodu sorgulama uygulaması başlatıldı. Jandarma ve polis ekiplerince oluşturulan giriş noktalarında sürücüler ve vatandaşların HES kodları sorgulanıyor.  Şehrimize girişler bölgelerde vatandaşlar jandarma ekiplerinin kurduğu uygulama noktasında durdurularak tek tek kontrol ediliyor.

RİSK SAPTANAN KYK YURDUNA ALINACAK

Öte yandan İl Hıfzıssıhha Meclisince açıklanan kararda ise risk saptananların KYK yurtlarına yerleştirileceği öğrenildi.

Kararda, “İlimizde tespit edilen Korana virüs vak’alarının il dışı kaynaklı olan vak’a sayılarında yükseliş gözlenmesi üzerine ilimize sınırları olan Düzce ili tarafından Alaplı ilçesinin girişinde, Karabük ili tarafından Gökçebey ilçesinin girişinde, Bolu ili tarafından Devrek ilçesinin girişinde, Bartın ili tarafından Çaycuma ilçesinin girişlerinde vatandaşlarımıza örnekleme şeklinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması yapılarak, risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine, risk saptanan (temaslı veya pozitif vak’a) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak ilimiz için belirlenen KYK yurduna alınarak izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesi” ifadelerine yer verilmişti.

YENİ YASAKLAR AÇIKLANDI

Zonguldak Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. Maddesi gereği 11 Kasım2020 tarihinde Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplanarak Koronavirüs pandemisiyle mücadeleyi amaçlayan yeni kararlar aldı.

Zonguldak Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanan kararlarda, bugüne kadar yapılan açıklamalara kıyasla daha kesin ifadeler kullanıldığı dikkat çekti.

İL GİRİŞLERİNE HES ŞARTI…

Kararda, Zonguldak’a girişlerde alınacak tedbirlere ilişkin şunlar kaydedildi:

“İlimizde tespit edilen Koranavirüs vakalarının il dışı kaynaklı olan vaka sayılarında yükseliş gözlenmesi üzerine İlimize sınırları olan Düzce ili tarafından Alaplı ilçesinin girişinde, Karabük İli tarafından Gökçebey ilçesinin girişinde, Bolu ili tarafından Devrek ilçesinin girişinde, Bartın İli tarafından Çaycuma ilçesinin girişlerinde vatandaşlarımıza örnekleme şeklinde Hayat Eve Sığar (HES) kodu sorgulaması yapılarak,risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine, risk saptanan (temaslı veya pozitif vaka) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak İlimiz için belirlenen KYK yurduna alınarak izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine karar verildi.”

BURUN ALTI MASKE YASAĞI…

Yeni kararlarla pazaryerleri ve tuhafiye işyerlerinin bulunduğu alanlarda, esnafın maskeyi indirerek sigara ve yeme içme faaliyetinde bulunması da yasaklandı.

Açıklamada, “İlimizdeki tüm pazar yerlerinde özellikle tuhafiye alanları dahil (sosyete pazarı vb.) müşteri ve pazarcıların maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin ve yeme-içme faaliyetlerinin toplum sağlığını korumak ve bulaşa sebep olunmaması maksadıyla yasaklanarak, İl, ilçe ve belediyelerimizde bulunan mahalle/semt/sosyete pazarlarında satış yapan pazarcı vatandaşlarımızın yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında HES kodu sorgulamasının yapılmasına” karar verildiği bildirildi.

ÇAY OCAKLARINDA KALDIRILACAK!

Ayrıca il genelindeki çay ocaklarında 15 gün süreyle sadece işyeri ve işletmelere servis yapılabilmesi kararı alındı. Açıklamada, “15 gün süreyle çay ocaklarının içinde ve önlerindeki masa ve sandalyelerin kaldırılmasına, çay ocaklarının sadece müşterisi olan işyeri ve işletmelere çay ve içecek servisi yapabilmelerine” karar verildiği ifade edildi.

“İKİNCİ BİR EMRE KADAR YASAK!”

İl Hıfzısıhha kurulu ayrıca, “Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, Kuran okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklanmasına” karar verdi.

MAĞAZA VE İŞYERLERİNDE HES KODU SORGULAMASI

Kararla daha önce AVM’lere getirilen HES sınırlamasının kapsamı, personel sayısı 10’u geçen mağaza ve işyerlerini de içerecek şekilde genişletildi.

Kurul kararında, “İnsanların alışveriş yaptığı çalışan personel kişi sayısı 10 (on) ve üzeri olan mağaza ve işyerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde ‘Hayat Eve Sığar’  (HES) mobil uygulaması üzerinden HES kodlarının sorgulanmasına” karar verildiği ifadesi yer aldı.

CEZA VE ADLİ İŞLEM GELİYOR

Açıklamada kurallara uymayanlara ilişkin ceza ve adli işlemler ise “Uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan şahıslara Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince 392,00 TL idari para cezası, alınan  kararlara uymayan  işyerlerine/işletmelere/kurumlara  ise  Umumi  Hıfzıssıhha  Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.180,00 TL idari para cezası verilmesi, maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi uyarınca 900,00 TL idari para cezası uygulanmasına, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” şeklinde yer buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.