Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Posbıyık, Mecliste açıkladı

Posbıyık, Mecliste açıkladı
02 Eylül 2021 - 0:57

Karadeniz Ereğli Belediyesi Eylül ayı Meclis Toplantısı, Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleşti. Posbıyık, gündem maddeleri öncesi, Ereğli ve çevresindeki bazı konulara ilişkin satırbaşları ile konuştu. Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde, afet bölgesine giden Ereğli Belediyesi İtfaiye unsurlarını, özverili çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Türkiye genelinde yapılan İtfaiye Yönetmeliği seçimlerinde; İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş’in Disiplin Kurulu Başkanlığı’na seçildiğini açıklayan Posbıyık, bu gelişme sonrası gururlandıklarını belirti. Kepez, Ömerli ve diğer mahallelerde yapılan çalışmaların sürdüğünü, kentin bazı noktalarında ise altyapı iyileştirme çalışmalarının yapıldığını söyledi. Belediye uhdesindeki plaj tesislerine yapılan Aqua Park’ın büyük ilgi gördüğünü, özellikle Ereğli dışından pek çok kişinin tesislere geldiğini öne süren Posbıyık, aynı tesisler içine ikinci Aqua Park yapılacağının sinyalini verdi.

KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ YAPIMINA ‘ARTAN MAALİYET’ ENGELİ!
Posbıyık, gündem dışı açıklamasında, ilçeye yapılması planlanan Kültür ve Sanat Merkezi konusunda yaşanan ‘son gelişmeye’ ayrı parantez açtı. Posbıyık, aylar önce ihalesi yapılarak ihaleye giren iki firmadan ihaleyi alan firmanın, Yapım İşi Sözleşmesi’ne imza atmadığını bildirdi. İhaleden çekilen firmanın ‘gerekçe olarak’ artan demir ve inşaat birim maliyetlerini gösterdiğini ifade eden Posbıyık, şunları söyledi:
“Aşını artışlar: inşaatçılar daha iyi biri; demirde, betonda! Firmanın sahibi, bizzat Ereğli’ye kadar geldi. ‘Ben yurtdışında da inşaatlar yapıyorum. Ama burada işe başlayıp yarıda kalmak istemiyorum. Bunun için teminatımı yakıyorum’ dedi. Sözleşmeyi imzalamadı. 374 milyar liralık ödediği teminatı Belediye’ye gelir olarak kaydedildi. Yılbaşındaki birim fiyatlarını bekleyeceğiz. Yoksa hazır vaziyetteyiz. Gerçi bunun için kredi istedik, krediyi dört gezle bekledik. Ereğlili bir damadımız orada, onunla ilişki kurduk olmadı. Polat Türkmen’e telefon açtım iki defa ‘derhal başkan, olur’ dedi yine olmadı.”

AK PARTİLİ GURUBUN ÖNERGE OLARAK YUNDUĞU CAMİ MESELESİ!
Meclis’in resmi kısmında ise gündemde bulunan 9 madde okundu. AK Parti Gurup Sözcüsü Numan Korkmaz, ‘ek önerge alınması” için hazırladıkları metni sundu. Okunan metinde şu yazıyordu:
“Zonguldak Valiliği tarafından Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı ve ilgili dağıtım yerlerine yazılan önerge ekindeki yazının gündeme alarak Belediye Meclisi’nde görüşülmesini arz ederim.”
Bunun üzerine, yaşanan kısa belirsizlik üzerine söz alan Numan Korkmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Belediyede, bölge milletvekilleri ve mülki amirler tarafından yapılan toplantı sonrası; Zonguldak Valiliğince hem Belediyeye hem de Kaymakamlığa yazılmış bir yazı var. Bunun Belediye Meclisi’ne görüşülerek karara bağlanması yönünde. Bu, şuana kadar gündeme gelmedi. Bu zamana kadar uyumlu çalışmalarınız vardı. Valimiz ve kaymakamımızın talimatı ile talimatı ile birlikte çalışıldığı söyleniyordu ancak olumlu veya olumsuz bu maddenin, Valilik yazısına istinaden Belediye Meclisi’ne görüşülmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

POSBIYIK: MAHKEME KARARI VAR!
Konuya ilişkin konuşan Posbıyık, Valilik yazısıyla meclisin gündeminin belirlenemeyeceğini, meclisin gündemini belirleme yetkisinin başkan olarak kendisinde olduğunu belirterek, “Kent Meydanına Cami yapılması önerisinin görüşülmesini gündeme alamayız. Zira bu konuda daha önce CHP İlçe Örgütünün açtığı dava sonucu verilmiş bir karar ve bilirkişi raporu var. Bu karar ve raporda o alanda cami yapılamayacağı belirtilmiş. Dolayısıyla gündeme almak, mahkeme kararını tanımamak olur. Ben demokratik bir şekilde önerinizi okuttum. Ama illa gündeme alınmasını oylayalım diyorsanız oylarız” dedi.
Korkmaz’ın ısrarı üzerine konunun gündem maddeleri arasına alınıp alınmaması oylandı. Oy çokluğuyla reddedilen öneriye Ak Parti grubu evet oyu verirken, CHP Grubu’nda Sertan Kuzu çekimser diğer üyeler hayır oyu kullandı. Öneri, gündem maddeleri arasına alınmadı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.