Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Posbıyık, Bıdır Bıdır yapanlar var deyip uyardı

Posbıyık, Bıdır Bıdır yapanlar var deyip uyardı
04 Mart 2021 - 15:15

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Ereğli Belediyesi’nde taşerondan şirket çalışanı pozisyonuna geçen eleman sayısının belediye için külfet oluşturduğunu ileri sürerek, “Hepsi de torpilli giren benim arkadaşlarım yani. O parti bu parti önemli değil. Bıdır bıdır edenler var. Şimdi onları tespit etmeye çalışıyorum. Yani enterasan bir şey. Üç beş kişi ama onlarda onlarda haybeden girmiş, hiçbir iş yapmıyorlar. Yaptıkları iş akşama kadar lak lak yapıyorlar” dedi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısı bugün Atatürk Kültür Merkezi Nikah Salonu’nda yapılan ikinci oturumla tamamlandı.

Toplantı’nın gündem dışı bölümünde yaptığı konuşmalarda Belediye Spor Klübü’nün ve taşeron çalışanların belediyeye ağır bir maliyet yüklediğini iddia eden Posbıyık, zaman zaman Ak Parti grubuna latife yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

“MUSTAFA KUMAŞ’TAN PARA ALABİLİRİM”

“Dün Belediye çalışmalarımıza ve gündeme ilişkin bilgiler vermiştim. Şimdi Spor Bakanlığı’ndan bir haber geldi. Federasyondan. Takım devreye giriyormuş. BAL (Bölgesel Amatör Lig) oynatmaya başladılar. Nasıl olacaksa bu iş? Yeniden bir sıkıntı çıktı bize. Çünkü futbol işi çok zor iş. Ereğli Belediyesi gibi beş belediye verseler bana, yönetmek hiç zor değil. Ama bir takımı yönetmek çok zor. Hele bu ortamda. Maddi imkanlar zayıf. Para bulmak falan zor.

Gerçi ben bir yerde şanslıyım. Sağlam bir taraftar var. Mustafa Kumaş gibi. Allah ondan razı olsun. Onlardan para alabilirim. Onlar sayesinde bu işi götürmeye çalışacağım. Tabi diğerleri de var. Ulaş filan da kaçmasın bir tarafa.”

“İşci Almamız mümkün değil”

“Bilgi vermek bakımından söylüyorum. Karadeniz Ereğli Belediyesi’nde işletmelerde, yani taşeron işçilerde 833 eleman var. Yani çok fazla. Bu yükü taşımak hakikaten çok zor. Mesela bu sayı Zonguldak’ta 600, Bartın’da 400. Yani bu kadronun yarısıyla biz işimizi görürüz. İşin garip tarafı bu 833 çalışanın büyük bölümü bürolarda. Dışarıda, şantiyelerde adama ihtiyacımız var. Geçtiğimiz dönemde böyle işler yapılmış. Sandalye bumakta zorluk çekiyorlar içerde. Ama Fen İşlerinde, kanalizasyonda, çöpte işçi eksiğimiz var. Çöp her gün ağlıyor bana. Adam yetmiyor diye. Bu kadar çalışan olmasına rağmen, memur yanında çalışanlar özellikle bayan çalışanlar aşırı fazla. Bu bizi belediye olarak çok sarsıyor. Cari harcamalar ticari şirkette yüzde 45’e çıktı. Yüzde 40’ı geçtiği zaman belediye başkanı ve yetkililer sorumluluk altına girer. Biz yüzde 45’e çıktık. Sayıştaycılar da geldi. Bir tek adam dahi alamıyoruz, taşeron işçilerine. Ne zamana kadar. Yeni bütçe yapılıncaya kadar. Emekliye ayrılanlar, azalanlar filan olur da yüzde 40’ın altına inerse bu sayı o zaman adam alabiliriz. Şu an almamız mümkün değil yani. Memur kadrolarımız da dolu sayılır. Ya da örneğin İstanbul’dan bir itfaiyeci Ereğli’ye gelmek istiyor. Bakarsın üçe bir kadrosu varsa ancak bir iki tane bunlar olabilir. Benze şekilde başka yerden gelecek zabıta, kadrosu varsa onu alabilirsin. Bunun dışında adam almak mümkün değil.”

“Bıdır Bıdır edenler var”

Posbıyık, Ereğli Belediyesi’nde çalışan şirket işçilerini kapsayan toplu sözleşme sonrası, işçiler tarafından kendisine verilen teşekkür hediyesi hakkında yapılan eleştirilere de şöyle cevap verdi:

“Başarılı bir toplu sözleşme yaptığımızı düşünüyorum. İlk defa sizlerle birlikte, belediye meclis üyelerimizin katkısıyla başarılı bir toplu sözleşme yaptık. Taşeron işçilerin ilk toplu sözleşmesi. Tarihi bir andır bu. Diğer belediyeler için de böyledir bu tabii. Kadın arkadaşlar hediye almışlar. Sağ olsunlar. Çok mutlular. Aralarında bazıları hıkır mıkır ediyor. Bunlara bakıyorum, inceliyorum. Kimin ne yaptığını gayet iyi bilirim. Hepsi de torpilli giren benim arkadaşlarım yani. O parti bu parti önemli değil. Bıdır bıdır edenler var. Şimdi onları tespit etmeye çalışıyorum. Yani enterasan bir şey. Üç beş kişi ama onlarda onlarda haybeden girmiş, hiçbir iş yapmıyorlar. Yaptıkları iş akşama kadar lak lak.”         

GÜNDEM MADDLEREİ

Belediye memur kadrolarında derece ve unvan değişikliği yapılmasına ilişkin komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Orhanlar Mahallesi’nde bulunan taşınmaza ilişkin, imar plan değişikliğine yapılan itirazın reddini içeren komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Karadeniz Ereğli Belediyesi emir ve yasaklar yönetmeliğindeki değişikliklere ilişkin komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.