Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Parkı ve büstü açılışı yapıldı

Parkı ve büstü açılışı yapıldı
24 Eylül 2021 - 23:55

İNÖNÜ PARKI, İSMİNE VE BÜSTÜNE KAVUŞTU

POSBIYIK: İNÖNÜ’YÜ DOĞUM GÜNÜ’NDE SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ

Kdz. Ereğli’deki İnönü Parkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğum gününde yeniden ismine kavuştu ve İnönü’nün büstü törenle açıldı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, İnönü’nün isminin kaldırıldığı parka doğum gününde yeniden ismini vermekten ve büstünü açmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün doğum gününde kentteki İnönü Parkı’na kaldırılan ismini yeniden verdi, büstünü açtı.
İnönü Parkı’nda düzenlenen törene, Kaymakam Mehmet Yapıcı, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık, siyasi parti ilçe başkanları, gazi ve şehit aileleri, oda başkanları, STK temsilcileri, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılış öncesi İnönü’nün kızı İnönü Vakfı Başkanı Özden İnönü Toker ile torunu İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı, 22-24-25-26. dönem Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın telgrafı okundu. Ayrıca programa, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Gülizar Biçer Karaca, Ahmet Akın, Ali Öztunç, CHP Bursa Milletvekili Orhan Saribal ve Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı telgraf gönderip tebriklerini ilettiler.
POSBIYIK: İNÖNÜ’YÜ DOĞUM GÜNÜ’NDE SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yaptığı konuşmada, açılış için İsmet İnönü’nün doğum gününü seçtiklerini belirterek, “Kuruluş ve kurtuluşun büyük kahramanlarından, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı, örnek devlet adamı, çok partili demokrasiye geçişin mimarı, halkın İsmet Paşa’sı İsmet İnönü’yü bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” dedi.
İsmet İnönü’nün parktan isminin kaldırılmasına çok üzüldüğünü belirten Posbıyık, şunları söyledi:
“Yıllardır bu park, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşı İsmet İnönü’nün ismiyle anıldı. Bu park bu ismi gururla taşıdı. Belediye Başkanı seçilemediğim geçen dönemde ne olduysa oldu, parktan İnönü ismi kaldırıldı. Bundan büyük üzüntü duydum.
Şimdi İnönü ismini bu parka yeniden yazmayı bir sorumluluk ve görev olarak kabul ediyorum. O nedenle doğum günü olan bugün, yani 24 Eylül’de, park girişine tekrar İnönü Parkı ismini yerleştiriyoruz. Ve ayrıca burada İnönü büstünün açılışını gerçekleştireceğiz.
Bu adımımız İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü Toker’i de çok duygulandırdı. Kendisi telefonla arayarak teşekkürlerini iletti. Aynı gün Ankara’da törenler düzenlendiği için katılamayacağını ama ilk fırsatta Ereğli’ye ziyarete geleceğini söyledi. Biz de buradan kendilerine saygılarımızı sunuyoruz.
Genç kuşaklara, unutturulmaya çalışılan büyük devlet adamı İsmet İnönü’yü ve ülkemize yaptığı hizmetleri hatırlatmak, örnek yaşamını anlatmak her yurtseverin önemli görevlerindendir.
Bu anlayışla, parkın yeniden İsmet İnönü’ye kavuşması ve büstünün açılışı hayırlı uğurlu olsun, diyorum.
-TARİH BİLİNCİNDEN YOKSUN TOPLUM GELECEĞİ İNŞA EDEMEZ-
Genç kuşakların Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun en yakın yol arkadaşı İsmet İnönü’den öğreneceği çok şey var. Tarih bilincinden yoksun olan bir toplum geleceği inşa edemez.
Ve burada İsmet İnönü’nün günümüzde daha da önemli hale gelen şu sözüyle konuşmamı bitirmek istiyorum:
Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur.
-SİYASİLERİN VE BÜROKRATLARIN PTT’NİN AÇILIŞINA GÖSTERDİKLERİ İLGİNİN 10’DA BİRİNİ BURAYA GÖSTERMEMELERİNE ÇOK ÜZÜLDÜM-
Şunu özellikle belirtmek istiyorum,
Bütün derneklere, siyasi partilere ve bürokratlara ayrı ayrı davetiye gönderdim. Ankara, Zonguldak dahil. Sağ olsun çok değerli Kaymakamımız teşrif ettiler bizi son derece mutlu ettiler. Katılımda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Ama üzülüyorum, eğer ben bugün belediye başkanıysam, milletvekilleri milletvekili ise büyük Atatürk’ün ve İsmet İnönü’nün sayesinde biz buradayız. Kurtuluş Savaşı kazanılmasaydı, hiçbirimiz hiçbir makamda olamazdık. Bu memleket kimlerin eline geçerdi. Burada bir PTT binası yapıldı. Çevre düzenlemesini A’dan Z’ye kadar biz yaptık, belediye olarak. 4 sene bekledik, ite kaka bitirdik. Zaman zaman haykırdık, ‘yazık günah değil mi bu millete, bir PTT binasını bile yapmıyorsunuz’ dedik. Çok şükür 4 senede bitti! Üzüntüm şudur; PTT binasına siyasilerin yani milletvekillerinin ve bürokratların gösterdiği ilginin hiç değilse onda birini buraya göstermelerini dilerdim. Üzüntülüyüm, içim kan ağlıyor.”
DEMİRTAŞ: İNÖNÜ’NÜN EREĞLİ VE ZONGULDAK’A BÜYÜK HİZMETLERİ OLDU
Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da yaptığı konuşmada İnönü’nün Ereğli ve Zonguldak’a önemli hizmetlerinin olduğunu söyledi.
Demirtaş, İnönü’nün ismini tekrar parka kazandırdığı için Başkan Posbıyık’a teşekkür etti, şunları söyledi:
“İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 2 numaralı kurucusu, büyük devlet adamı, büyük asker ve Lozan fatihi, çok partili hayatı getirerek demokrasiyle tam anlamıyla tanıştıran eşsiz bir insandır. Aynı zamanda hem Ereğli’mize, hem Zonguldak’a cumhuriyetin kurulduğu günden itibaren çok büyük önem vermiş, büyük katkılar sunmuştur, kalkınmamızda önemli hizmetleri olmuştur. Böyle önemli bir değerin ismini, önceki belediye yönetimi bu parktan sildi. Bu parka ait olduğu ismi tekrar veren ve bununla kalmayıp İsmet İnönü’nün büstünü yaptıran, gelecek nesillere İnönü’yü tanıtacak bir eseri buraya kazandıran Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’a teşekkür ediyorum. Eğer kurucu kadrolar olmasaydı, bizler memleketimizde, vatanımızda bu kadar rahat, özgür yaşayamazdık. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere bu vatan için yaşamını yitirmiş bütün şehitlerimize ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımıza bir kez daha sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”
DURAN: İNÖNÜ EREĞLİ VE ZONGULDAK’A 15 KEZ GELDİ
Törende konuşan yerel tarihçi Sadun Duran İsmet İnönü’nün Ereğli ve Zonguldak’a 15 kez geldiğini vurguladı ve şunları söyledi:
“Hayatı boyunca ülkesinin yararına gördüğünü yapmaktan kaçınmayan İsmet İnönü, bu ülkenin Cumhuriyeti kuran kuşağındandır. Adı bu ülke ile bütünleşmiştir. Gündelik politikaya alet edilmemesi gereken bir değerdir.
Cumhuriyetin ilk yıllarında, enerji kaynağı açısından memleketin en önemli vilayeti olan Zonguldak, özel bir öneme sahiptir. Ankara, vilayetimize hep özel bir önem vermiştir.
İsmet Paşa, bu verilen önemin bir göstergesi olarak, Zonguldak ve Ereğli’yi ilki 1933 yılında olmak üzere toplam 15 defa ziyaret etmiş, Ereğli’ye 1933, 1962 ve 1964 yıllarında üç defa konuk olmuştur. Tüm ziyaretlerinde halk tarafından coşku ile karşılanan İnönü, kentimiz için başta 40’lı yılların sonunda yapılan kömür limanı olmak üzere, birçok hizmette bulunmuştur.
Kentimizde 1945 ve 1946 yıllarında modern anlayışla inşa edilmiş Birinci İnönü ve İkinci İnönü adlı iki ilkokul yaptırılmıştır. Bunların adları daha sonra Nimet ve Alemdar İlkokulları olarak değiştirilmiştir.
İsmet İnönü’nün adı, 1973’de, dönemin Belediye Başkanı Ruhi Cöbekoğlu zamanında şu anda içinde bulunduğumuz parka verilmiştir. Zaman içinde değişik düzenlemelere sahne olan İnönü Parkı, 1990’ların sonunda Halil Posbıyık döneminde köklü bir düzenlemeye uğramış, parkın içine büyük bir havuz yerleştirilerek güzelleştirilmiştir.
Ne akla hizmet olduğu anlaşılamayan bir biçimde, geçtiğimiz dönem bu park tekrar elden geçirildi; havuz kaldırılarak betonlaştırıldı ve bu son düzenlemede İsmet İnönü adı da silinmek istendi.
Oysa, bu ülkenin kurucu değerlerinden olan İsmet Paşa, bunu hak etmemekteydi. Ve işte bugün, doğum gününde, İnönü ismi tekrar parkına kavuştu.
Bu değer bilir davranış için, sevgili başkanımız Halil Posbıyık ve karara destek olan tüm yetkililere teşekkür etmek istiyorum.
Ülkeler, değerleriyle yaşar. Bu değerleri kaybettirmeye çalışmak, ülkenin değerini de zedeler, bunu unutmayalım.”
Konuşmaların ardından Devlet Sanatçısı Metin Yurdanur tarafından yapılan büstün kurdelesi, Beethoven’in 9. Senfonisi eşliğinde protokol üyeleri tarafından birlikte açıldı. Katılımcılar, hatıra fotoğrafı çektirdi. Tören sırasında canlı müzik dinletisi de gerçekleştirildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.