Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

MHP’nin Milletvekillerine dosyalar teslim edildi

MHP’nin Milletvekillerine dosyalar teslim edildi
20 Kasım 2021 - 23:56

MHP heyeti Ereğli’de sorunları dinledi…

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatlarıyla “ADIM ADIM 2023, İL İL ANADOLU” temalı MHP İl ziyaretleri kapsamında gelen MHP heyeti Kdz.Ereğli İlçe Başkanlığı’nda ilçedeki oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Program kapsamında partinin İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Merkez Yürütme Kurulu üyelerin katıldığı programda konuşan İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, sorunlar, neler yapılabilir konusunda bir araya geldiklerini buradan çıkan sonucu Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye iletileceği belirtildi.

“ZONGULDAK PANDEMİDE ACI, SIKINTI ÇEKTİ”
MHP Heyeti Başkanlığını yapan Hayati Arkaz, konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Yıllardır birlikteyiz, özel hastanenin sahibiyim. İçinizdeyiz, burada olmaktan çok mutluyuz. Pandemi çok önemli, Zonguldak pandemi de en çok acı, sıkıntı çeken illerden bir tanesi. Sebebi şu, emeğin ve emekçinin başkenti burası. Zonguldak’ın insanı herşeyden önce fedakar ve çalışkandır. Yıllardır yeraltında havasız o kömür tozları arasında ekmeğini kazanan şerefli onurlu insanlardır. Sağlıkta o kadar fedakarlık yapıyorlar ki, kovid en çok burayı etkiledi, bunun da ispatıdır.

“ÇAĞIN VİRÜSÜ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
Son 2 yıldır dünya durdu, acımasız bir virüs ile karşı karşıyayız. Çağın virüsü ile karşı karşıyayız. Bir insan bir günde dünyayı dolaşıyor. Devletimiz ve sağlık çalışanları başarılı olmuştur. Lütfen herkes aşılansın, aşısını yaptırsın. Aşı yaptırmayanları da ikna yolu ile aşılarını yaptırtalım. Aşımızı çıkarttım, ihtiyacı olan ülkelere bu aşıları yardım edeceğiz. Türkiye ana kucağıdır.

“AVRUPA’DA RAFLAR BOŞ BİZDE DEĞİL”
Ekonomi etkilenmiştir, bu gerçektir. Herşeye rağmen bizim memleketimizde Avrupa’da raflar boş, millet parası ile malını bulamıyor. Bizde raflarımız boş değil. Allah’a çok şükür, fiyatlarda şurada burada oynamalar var. Küresel bir saldırı var Türkiye’ye karşı. Türkiye büyük bir devlettir, fedakar bir devlettir. Altından kalkarız. 2023 seçimlerinin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bizim için hayırlısı ne ise o olsun.

“MİLLETİN DERDİ İLE DERTLENEN”
MHP’nin varlığı şudur, milletin derdi ile dertlenen, milletin mutluluğu ile mutlu olandır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir hareket yoktur, milleti, vatanı için şehit olan ve de olduktan sonra konuşmayan. Aramızda binlerce ülkücü gaziler vardır. Hiç birinden ben bu vatan için gazi oldum diyeni duymadım, çünkü konuşmazlar. Biz memleketimizi karşılıksız seviyoruz.”

CİVELEK, 65 YAŞ VE ÜSTÜNÜ DİLE GETİRDİ
Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Odası Cevdet Civelek, halk otobüsleri şoförlerinin mağduriyet yaşadığını belirterek, “Hepimiz burada yaşıyoruz, Ereğli’de yaşıyoruz, dünyada yaşıyoruz. Meslek odası olarak bizlerin de sorunları var. Halk otobüslerinin 65 yaş üstü meselesi var. Hesaplanmadan kanun çıkarıldı. Burası emekli şehir olduğundan otobüs esnafı mağdur. Çözümü ise gelir desti yapılmalıdır, 5 bin lira, 3 bin lira emekli maaşı alan da var. 3 dairesi olan da var, mağdur insanlarımızı çekeriz. 110 bin kişiyi aylık bedava taşımış oluyoruz. Hele pandemi döneminde kimseden yardım gelmedi. Belediyede yardım etmedi. Burada bize kimse yardım etmiyor. 115 halk otobüsünde icralık olanlar var. Öğrenci servislerimiz de var, bunlar 9 ay çalışırlar, para kazanır kazanmaz. Bağ-Kur meselesi var, bunlarda da iyileştirme yapılması lazım. İlçemizde Devrek yolu var, 25 tane köyümüz var, bu bölgeye ulaşımda gidip gelmekte zorluk çekiliyor.” dedi, hazırladığı dosyayı sundu.

“EREĞLİ’Yİ BÜYÜTMEYE ÇALIŞIYORUZ”
Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş, konuşmasında şunları ifade etti: “Ereğli, Zonguldak’ın en büyük yerleşkesidir. Hak ettiğini alamamıştır. Potansiyeli yüksek olan şehir ihtiyaçları oldukça fazladır. İstihdam ve üretim sorunu var. OSB var, 58’in 45’i çalışıyor, tersanelerden 4 tanesi üretim yapmaktadır. Farklı yerlerdeki tersaneler dolu. Kurulu tersanelerimizin kapasitesini arttıracak gelişmelere, hükümet nezdinde desteklere, iteklemeye ihtiyaç vardır. Oda olarak Ereğli’yi büyütmeye çalışıyoruz.

“4 BİN KİŞİ ÇALIŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”
İkinci OSB’nin kurulması ile ilgili dosyamızı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne verdik. Bakan beyden olur alındıktan sonra start verilecek. Bizim için hayati önem arz ediyor. 194 hektar bir alan. 100 parselimiz olacak burada. 4 Bin kişiyi çalıştırmayı hedefliyoruz. Her hafta bir yatırımcı geliyor ama Ereğli’de arsa yok. Üniversite şehri olmaya aday eğitim kampüsü olarak hayata geçirilecek projesini üniversiteye belediyeye verdi. Hayırseverlerimiz yapacaklar. 5 bine yakın üniversite öğrencimiz var bunu 10 bine çıkartabilmek. Zonguldak ili sanayisi ile ön plandadır ama bir taraftan da tarım, balık, hayvancılık potansiyeli vardır. İstenilen bu düzeye de Zonguldak’ta gelmemiştir. 42 il tarımsal kalkınma tarafından destekleniyor, Zonguldak listede yok. Ereğli denizden karaya en fazla balık çıkan tesisi ama ne balık işlemesi ne de soğuk hava depomuz vardır. Kestane balımız var, bunların desteklenmesi lazım.”

“YERİMİZDEN TAHLİYE EDİLDİK, İHALEYE ÇIKTI”
Madenci Gemi Sanayi Sahibi Mehmet Madenci, söz konusu kendilerine tahsis edilen alandan çıkarıldıklarını ve bu alanın usulsüz olarak ihaleye çıkarıldığını anlatarak, şunları söyledi: “Yurt dışına gemiler ihracat ettik, 500 milyar dolar seviyesinde dolar kazandırdık bu ülkeye, vergi ödedik. 100 milyon dolar seviyesinde de SSK ödedik. İstihdam sağladık. Bize tahsisler verildi ama 5084’e göre verildi. Belirli taahhütler vardı, bu tahsis 2005 yılında verildi, 2008 krizi bütün dünyada gemi inşayı etkiledi. Süreç işledi. Şimdi dava var yer ile ilgili ve bu incelenmeden tahliye ediliyorum ve yerim de ihaleye çıkıyor. 5084 ile bu şekilde 14 tane tersane var, bu 14 firmaya uygulanmazken bu bize uygulanıyor. Bugüne kadar yapılanlar ortada, istihdam ve kazandırdıklarımızı anlattık. Yer bizim değil ama biz verdiğimiz taahhütleri yerine getirdik. İstihdam taahhütü vardı, onda da taşeronu saymıyorlar. Gemi sektöründe taşeron kullanmak zorundasınız. Biz bu işi hukuka başvurduk. Yüzde 33,4 ile durduruyorlar, yüzde 35 olsa zaten ben arsa raiç bedeli ödeyerek alıyorum, Milli Emlak bana 187 milyon lira diyorlar ama ihaleye 35 milyon liraya ihaleye çıkıyor.”

“CUMHUR İTTİFAKINA TEŞEKKÜR”
Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Azman da, Cumhur ittifakına teşekkür ettiğini belirterek, “Kapalı olan işyerlerine pandemi sürecinde destek sağladık. Her türlü desteği sağlandı. Sorunlar var mı? Tabiki var. Çalışacağız, üreteceğiz” sözleri ile konuştu.

MADEN ŞEHİTLERİNİN YAKINLARININ KAMUDA İSTİHDAMI
Maden Şehit Aileleri Derneği Başkanı Çetin Yiğit: “Soma’da maden işçilerimizi kaybettiğimizde devletimiz bir düzenleme yaptı, 301 maden şehidinin yakını kamuda istihdam edildi. Biz de dernek olarak tüm maden şehitlerinin çocuklarına verilmesi istemiştik. Görüşmelerimiz oldu. Türkiye’deki tüm maden şehitlerinin çocuklarına verileceğini ifade etmişlerdi, o zaman da tarih sınırlaması koymuşlardı. Belli bir mesafeye kadar gelindi, Çalışma Bakanımız Zonguldak’a geldi, Türk-İş ve GMİS destekleri ile bu konu gündeme geldi. Tarih sınırlamasının ortadan kalkacağını söylediler. Mecliste bunun çalışması yapılacak. Bu maddenin meclisten geçirilmesi gerekiyor. Aileler adına rica ediyoruz. Biz siyaset üstü bir kurumuz. Bu olay çözülmeli.”

“EREĞLİ’NİN VEKİLİ YOK”
Ereğli Marangoz Odası Başkanı Metin Yüksek, “Yapılandırma ile ilgili esnafın sıkıntısı var. Yapılandırma yapıldı, vergi ve ssk taksitleri kışa denk geldi. Zaten esnaf kış ayında. Gerekli mercilere iletiyoruz, bunu 3-4 ay ötelemek istiyoruz. Ereğli-Devrek karayolu ile ilgili sıkıntılar var. Ereğli’nin milletvekili yok, Zonguldak’ın milletvekili yok. Sorunların çözümünü istiyoruz” dedi.

Genel Maden İş Sendikası Armutçuk Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Temel Eşgün ile birlikte
toplantıya katılanlar da sorunlara ilişkin MHP heyetine bilgi vererek dosya teslim ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.