Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Korkmaz’ın konuşması Posbıyık’ı kızdırdı!

Korkmaz’ın konuşması Posbıyık’ı kızdırdı!
06 Nisan 2022 - 21:25

Nisan 2022 Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi, Meclis Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirildi.

Posbıyık, gündem dışı konuşmasında, Ramazan ayı dolayısıyla yapılan belediye yardımlarını hatırlattı. Yeni bilgi olaraksa ‘aceze’ yardımlarının da yapılacağını açıkladı. Encümen seçimi ve İhtisas Komisyonu üyeleri seçiminin yapıldığı Meclis’te; 2021 yılına ait Denetim ve Faaliyet Raporları da görülüştü. Denetim Raporu oy birliği ile gündemden geçti. Faaliyet Raporu sırasında ise tartışma yaşandı.

GÖNÜL ÇELİK BAŞKANLIK ETTİ
2021 yılı Faaliyet Raporu görüşülmesi öncesi Halil Posbıyık, yasa gereği Meclis sıralarına oturdu. Birinci Başkan Vekili Gönül Çelik ise o anlarda Meclis Başkanlığı’nı yürüttü. Faaliyet Raporu’nun ‘üst Yönetici Sunuşu’ yapıldı. Raporda 240 milyon lira olan belediye bütçenin 270 milyon liraya yükseldiği açıklandı. Sunuş sonrası konuşan CHP Gurup sözcüsü Tayyar Mendeş, “ciddi anlamda gelir elde edilmiş. 2021 yılında çok çok başarı bir süreç geçirilmiş. 2020 yılını kıyasla, personel giderleri de yüzde 25’ten yüzde 22’ye düşürülmüş” dedi.

ALTYAPI İSTEĞİ
AK Parti sözcüsü Numan Korkmaz ise bütçe fazlası verilmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti.

İlçede giderilmeyen altyapı sorunlarını olduğun söyleyen Korkmaz, şu ifadeleri kullandı:
“Bürokratik açıdan bakıldığında, bütçenin hedeflenenin üstünde çıkması, aşırı bir çabanın olduğunu gösteriyor. Ancak gelinen süreçte, stratejik planda da belirtildiği gibi; gerek pandemi gerekse de başka nedenlerle, hedeflerin birçoğunun gerçekleştirilemediği de ortadadır. Altyapı yatırımlarının da değişik nedenlerle yapılamadığı ortada. Yatırım ve altyapı eksikliği nedeni ile performanstaki eksiklerin bir an önce giderilmesini talep ediyoruz.”

SEN ALTYAPIYI NE BİLİRSİN?” ÇIKIŞI!
Bunun üzerine söz hakkı isteyerek konuşan Posbıyık’sa, ilçedeki altyapı sorunları kendisinin çözdüğünü öne sürdü. Örnekler de veren Posbıyık, şunları kaydetti: “Numan Bey’e teşekkür ediyorum ama çok merak ettiğim, altyapıda eksiklerim varmış; ben inşaat mühendisiyim kendisi okul sahibi. Acaba hangi altyapıda ne eksiklik var çok merak ettim? Bu hakikaten beni merak ettirdi. Ben bu işin profesörüyüm. 94’ten beri bu işi yapıyorum. Altyapıda ne eksiğimiz olduğunu açıklarsa çok memnun olurum. Yahu insaf. Etmeyin, eylemeyin. Ereğli’ye suyu getiren benim. Bu bölgede doğalgazı ilk getiren benim. Organize Sanayi Bölgesi bize müracaat etti, suyunu veriyoruz. 17 tane köye su veriyorum yahu insaf denilen bir şey lazım. Bu çirkin siyaseti sevmiyorum. ‘Birlik ve beraberlik içinde olalım’ diyorum. ‘Ereğli Belediyesi başarı gösterdi ise çalışma arkadaşlarım, daha sonra da her iki gurubun Meclis üyeleridir’ diyorum. Ereğli’de bu beraberliği sağlayamadık. Altyapıyı yapmamışım. Kim yaptı? Sen hükümet konağını yaptın mı? Söylemeyeceğim ama söylettiriyorsunuz. Emniyet müdürlüğü var mı? Ruhsatını verdik; üniversitenin altyapısına başladın mı? Bende bunlardan mı bahsedeyim?   Eğitim ili ilgili bir şeylerden bahset bana, anlarsın bu işlerden. Altyapıdan ne anlarsın sen yahu? Sen altyapıyı ne bilirsin? Bütçe 240, gelir net 270 milyon getirmişim. Sizin alkışlamanız lazım beni yahu. Beni yerden yere vurmayın lütfen.”
“BU ÜSLUPLARIN HEPSİ YANLIŞ”
Tekrar söz alan Numan Korkmaz, Posbıyık’ın sözlerinde üslup bozukluğunu olduğunu ileri sürerek şu sözlerle konuştu:
“‘Siz milli eğitim müdürüsünüz, ne anlarsınız?’ gibi ibareler küçük düşürücü, şahsa yönelik şeylerdir. Bunun yanında biz, yapılan her şeye destek vereceğimizi de söyledik. Gelinen nokta da ise biz belediye meclis üyesiyiz. Belediyenin hizmetlerini konuşuyoruz. Genel hizmetleri konuşmuyoruz. Siyaset de yapmıyoruz. Ereğli, şuanda delik deşik. Evet hükümet konağı yapılmadı, vesaire yapılmadı. O genel hükümetin sorunudur. Biz yerel belediyesinin meclis üyeleriyiz. Ereğli delik deşik. Malum nedenlerden neden yapılamadığını da söyledik ‘enflasyon var, pandemi var’ diye. Tüm bunlara rağmen konuşmalar siyasettir. Ereğli’nin 20 yıl önceki fotoğrafını çekin, şimdikinden daha güzel. Bu bir görüştür. Evet biz eğitimciyiz, eğitimden de anlarız. Biz bunların hepsini ön görebiliriz. ‘Biz inşaatı çok işi yaparız’ demiyoruz. Evet eğitimi de yaparız, şahsi hizmetimizi de yaparız, kamu hizmetimizi de yaparız. Bu konuda alnımız ak. Lütfen bunları kişiselleştirip insanları sindirmeye çalışmayalım. Burada tüm meclis üyesi arkadaşlar eşittir. Herkese konuşma hakkı var. Bu üslupların hepsi yanlış.”

UĞRAŞMANIN ALEMİ YOK”
Bir kez daha söz alan Posbıyık, kendisine pislik atılmaya çalışıldığını iddia ederek, “‘Şuradan şuraya su hattı yapılmadı, kanalizasyon hattı yapılmadı’ diyeceksiniz. Öyle yuvarlak laflarla altyapı yapılmadı, bilmem ne; bana pislik atmak için uğraşmanın alemi yok. Tabi ki biz öğretmensiniz, daha iyi konuşursunuz. Bol bol konuşuyorsun ama konuştuklarından ben bir şey anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.
Meclis Başkanı Gönül Çelik, karşılıklı konuşmaların ardından Faaliyet Raporu’nu isim okunarak oylattı. Rapor, AK Parti gurubunun ‘red’ oylarına karşın yeterli görülerek oy çokluğu ile Meslis’ten geçirildi.

KOMİSYON SEÇİMLERİ YAPILDI
Meclis’te encümen ve ihtisas komisyonu üye seçimleri de yapıldı. Yapılan gizli oylamaya göre; Encümen Üyeliğine CHP meclis üyeleri Aydın Demirci, Naciye Tozkoparan ve Satılmış Yiğit seçildi.
Mecliste, 1 yıl süreyle görev yapacak ihtisas komisyonlarının 5 üyeden oluşmasına oybirliğiyle karar verildikten sonra yapılan açık oylama ile Plan Bütçe Komisyonu’na CHP grubundan Osman Yeniköy, Fikret Aydeniz ve Tarkan Atik seçilirken AK Parti grubundan Numan Korkmaz ve Zafer Durmaz seçildi.
İmar Komisyonu’na CHP grubundan Haluk Okur, Emrah Karaaslan ve Erkan Mutlu seçilirken AK Parti grubundan Mustafa Kumaş ve Fuat Ulaş seçildi.
Hukuk İşleri Komisyonu’na ise CHP grubundan Baki Erdoğan, Gökhan Günay ve Çetin Günce ile AK Parti gurubundan Yahya Çakır ve Ayhan Erol seçildi.

Öte yandan, Meclis İkinci Oturumu’nun 7 Nisan günü gerçekleştirileceği açıklandı.  

RAKAMLAR  
Faaliyet raporunun sunumunda 2021 yılı net bütçe gerçekleşme grafiği de paylaşıldı. Buna göre Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2021 yılı gider bütçesi 250 milyon 167 bin TL olarak görülürken gerçekleşen rakamın 220 milyon 394 bin 765 TL olduğu kaydedildi. 2021 yılı gelir bütçesinde ise bütçe 239 milyon 699 bin 120 TL,  gerçekleşen rakamın ise 270 milyon 748 bin 310 TL olduğu görüldü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.