Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Kocamanoğlu, “Ereğli-Devrek yolu anlatıldığı gibi olmadığını gördük”

Kocamanoğlu, “Ereğli-Devrek yolu anlatıldığı gibi olmadığını gördük”
11 Mayıs 2024 - 14:44

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Ali Kocamanoğlu, “Bizim yaptığımız incelemelerde bölge halkından gelen şikâyetlerin hemen hemen hepsinin gerçeği yansıttığını maalesef gözlemledik.” dedi

Kdz Ereğli/Devrek yol inşaatı ile ilgili incelemelerde bulunduklarını belirten Kocamanoğlu, açıklamasında şunları kaydetti; “Son dönemlerde Özellikle 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Ereğli Devrek yolu güzergâhında bulunan yerleşim birimlerindeki vatandaşlarımızdan yol yapım çalışmaları ile ilgili şikâyetler almaya başladık. Özellikle vatandaşlarımız ‘’Yol inşaatı çalışmaları durduruldu sahada çalışan 50 ye yakın araç varken şu anda 3-5 tane araç anca bulunmaktadır’’ diye bizlere şikâyetlerini dile getirdiler. Bu şikâyete konu olan bölgeyi yerinde incelemek hem de çalışmalar konusunda bilgi almak için bölgeye İl Genel Meclisi üyelerimizle birlikte gittik.
Saha üzerinde incelemelere başladığımızda Çaylıoğlu çıkışı Ortaköy mevkiinde Karayolları bölge yetkilileri ile karşılaştık. Bölge yetkililerinin sahada olduğunu görünce kendileri ile iletişime geçip daha somut bilgiler aldık. Gelen şikâyetleri yetkililere aktardığımızda ‘’yol çalışmalarının bitmesinin söz konusu olmadığını, çalışmaların devam ettiğini, şu anda gördüğünüz gibi asfaltlama çalışmamız devam ediyor’’ diye dile getirdiler. Bulunduğumuz nokta Çaylıoğlu çıkışında Ortaköy mevkiine denk gelen bir alan olduğundan bu noktadan yaklaşık 500 metre ileride bir tepenin tamamı alınıp, çıkan hafriyatın ise Hasbeyler/Düzpelit arasında yolun varyantının değiştiği alanda, dolgu malzemesi olarak kullanacaklarını ifade ettiler. Yol inşaatının 2024 yılında bitmesinin mümkün olmadığını, ancak 2025 yılı itibarı ile tamamlanabileceğini, şu an mevcut ihale şartlarının yüklenici firma tarafından yapılan asfalt çalışması ile son bulduğunu, taahhütlerin yerine getirildiğini, Hasbeyler- Armutlucuma arasındaki mesafenin ihalesinin yeniden yapılacağını ve ihale tarihinin henüz belli olmadığını da ifade ettiler.
Ancak bizim yaptığımız incelemelerde yapılan asfaltlama çalışmasının dışında verilen bilgilerin anlatıldığı gibi olmadığını tespit ettik.
Bizim yaptığımız incelemelerde bölge halkından gelen şikâyetlerin hemen hemen hepsinin gerçeği yansıttığını maalesef gözlemledik. Çalışma sahası alanında asfaltlama araçları dışında hiçbir araç hareketi olmadığını, hatta o alanın dışında kalan yaklaşık 10 km lik alanda hiçbir çalışma yapılmadığını tespit ettik. Bahsettiğimiz alan Karadeniz bölgesinin tipik coğrafi koşullarını içinde barındıran bir bölgedir. Kısacası hem dağlık hem de engebeli olduğundan normal arazi şartlarına göre bu alanlarda yapılacak olan herhangi bir çalışma diğerlerine göre en az 2-3 yıl daha uzun sürmesi muhtemeldir.
Sonuç olarak Kdz. Ereğli – Devrek arasında devam eden yol çalışması yol hikâyesinden çıkmış yılan hikâyesine dönüşmüştür. Bölge halkı adına buradan yetkililere sesleniyoruz! Bu gün ülkemizin en fazla ihtiyacı olan kamu kaynaklarının verimli kullanılması konusunda tüm ülke olarak nasıl özen göstermek mecburiyetinde isek; bu bölgede de yapılacak olan çalışmalarda buna dikkat etmek zorundayız.
İsrafın önlenmesi konusunda sadece halktan destek beklemek yerine mevcut imkânları daha verimli kullanabilirsek; israfı kamu olarak da hem engellemiş ve bu imkanların daha verimli kullanılması konusunda katkı sunmuş oluruz. Bu sebepten yetkililer yapımı yılan hikâyesine dönen Kdz. Ereğli-Devrek karayolu ihalelerinin ne zaman, hangi şartlarda yapılacağı ve biteceği konusunda halka en kısa zamanda net bilgiler vermelidirler.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.