Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Ereğli’ye geldi

İçişleri Bakanı Yerlikaya, Ereğli’ye geldi
20 Kasım 2023 - 19:52

Karadeniz Ereğli’de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yaşanan sel dolayısıyla incelemelerde bulundu.

19 Kasım gecesi yaşanan sel ile ilgili gece Ereğli’ye gelen Yerlikaya, gece ve gündüz Milletvekili Saffet Bozkurt ile birlikte; kuvvetli yağış ve fırtınadan etkilenen Kdz.Ereğli esnafın yanında oldu.

Bakan Yerlikaya, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“KAYIP 11 MÜRETTEBAT İÇİN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”
Dün rüzgar hızı zaman zaman 70 knot’ın bile üzerine çıktığı, dalga boyununun da 8-9 metreyi bulduğu bir ortamda Zonguldak ili Kdz. Ereğli ilçemizdeki bu olumsuz hava deniz koşulları nedeniyle İzmir’e gitmek üzere limandan ayrılan Türk bayraklı Kafkametler adlı kuru yük gemisi sürüklenerek mendireğe çarpmak suretiyle maalesef batmıştır. Gemide bulunan 12 Türk mürettebattan bir vatadandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır. 11 kayıp mürettebat ile ilgili deniz kuvvetlerimiz, sahil güvenlik komutanlığı, AFAD, kıyı emniyeti, Jandarma, emniyet, itfaiye ekipleri, hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine bu sabah erken saatlerde başlamıştır. Ama dün geminin battığı saatten itibaren karadan tarama ve gözetleme kesintisiz devam etmiştir. Nitekim bu karadan tarama ve gözetleme ile kayıp bir mürettebatımızı bulduk, teşhis ettik. Arama kurtarma faaliyetlerinde 797 görevli arkadaşımız var. 295 araç, 2 uçak, 1 helikopter, devriye botlarımızla birlikte yoğun bir şekilde, havanın bize müsaade ettiği ölçekte arama kurtarmalarımız devam ediyor. Temennimiz, en kısa zamanda kayıp 11 mürettebata ulaşmak.”
3 VATANDAŞ SELDE HAYATINI KAYBETTİ
Yerlikaya, Kdz. Ereğli’de 3 vatandaşın da sele kapılarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Yerlikaya, bölgede zarar tespit çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.

Milletvekili Bizkurt; “İlçemizde hayatın normale dönmesi ve yaraların sarılması için gereken adımları atmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.