Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Gümen’den bilgilendirme…

Gümen’den bilgilendirme…
22 Haziran 2020 - 17:29


Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen) İpek Gümen, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yayınladı.

Gümen, verdiği bilgilerde şunları kaydetti;

“Merhabalar değerli okuyucular, bu yazıda sizinle vücudumuzdaki mutluluk hormonunu nasıl artırabileceğimizden bahsedeceğim. Birazdan bahsedeceğim besinler vücudumuzda mutluluk hormonu artışını sağlar. Keyifli okumalar !

Bazı besinler mutluluk ile ilişkisi olduğu bilinen serotonin, dopamin ve endorfin hormonlarını uyarır. Beslenme harici bu hormon miktarlarını artırabilmek için yapmamız gerekenlerden bazıları yeterli D vitamini tüketmek ve düzenli egzersiz yapmaktır.

Serotonin, mutluluk duygularının anahtarıdır ve depresyona karşı savunmaya yardımcı olur. Serotonin seviyeleri normal düzeylerde olduğunda daha mutlu, daha sakin, daha odaklı hissedilmesini sağlar.Özellikle demir, magnezyum, çinko, potasyum, triptofan, B vitaminleri ve omega-3 yağ asidinin vücuttaki serotonin artışından önemli etkileri vardır. Gelelim mutlu olmak için hangi besinleri tüketmemiz gerektiğine:

Bunların en bilineni çikolatadır, herkes bilir: çikolata mutlu eder! Fakat serotonin hormonu salgılatan tek besin çikolata değidir. Başlıcaları şunlardır:

1- Yumurta

Son araştırmalara göre yumurtadaki protein, triptofanın kanımızdaki miktarını önemli ölçüde artırabilir. Aman dikkat yumurtanın hazırlanış şekli kalori ve yağ içeriğini etkilemektedir, mutlu olalım derken kilo almayalım.

2- Peynir

Peynir, bir başka triptofan kaynağıdır.

3- Ananas

Ananas, gram başına 17 mikrogram serotonin içerir.

4- Domates

Sebzeler tipik olarak meyvelerden daha az serotonin içerir ancak domates sebzeler arasında en yüksek seviyelerden birine sahiptir.

5- Somon Balığı

Somon balığı triptofan açısından zengindir. Haftada iki kez yağlı balık tüketilmesi, çoğu insan için yeterli triptofan sağlayabilir. Vejeteryanlar ise omega-3’ü kabak çekirdeği, ceviz ve soyadan alabilirler.

6- Fındık

Fındık ve diğer yağlı tohumlar triptofan alımını destekleyecek uygun besinlerdir.

7- Hindi

Hindi ve tavuk gibi kümes hayvanları triptofan bakımından zengindir. 100 gram tavuk veya hindi göğsünün yaklaşık 350 ila 390 miligram triptofan sağladığı bulunmuştur. Tüketim için derisiz olarak ve göğüs kısmı ızgara veya haşlama olarak tercih edilebilir.

8- Muz

Muz serotonin üretiminde vücut tarafından kullanılan triptofanı da içermektedir.

9- Kivi

Kivi; C vitamini, antioksidanlar ve serotonin gibi sağlık açısından birçok yararlı bileşik içermektedir. Kivinin çekirdekleri az miktarda da olsa omega-3 yağ asidi içerir .

10- Süt

Süt ürünleri et ve balıklara göre porsiyon başına daha az triptofan içeriyor olsa da, serotonin seviyesini artırmak ve korumak için seçenek olabilecek besinlerdir.

11- Soya Ürünleri

Soya, soya sütü, soya sosu veya tofu gibi soya içeren ürünler, zengin triptofan kaynaklarıdır. Vejetaryenler ve veganlar için de iyi bir seçenektirler.

12- Ispanak

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler triptofan kaynağıdır.

13- Tohumlar

Kabak çekirdeği, keten tohumu, chia gibi tohumlar yağlı balık, kümes hayvanları veya yumurta kadar triptofan içermezler. Ancak vejetaryenler ve veganlar için iyi bir triptofan kaynağıdırlar.

14- Kırmızı et

Serotonin oluşumunu kolaylaştıran triptofanı sağlarlar, fakat aynı zamanda kolesterol seviyesini etkileyen yüksek miktarda doymuş yağ içerdiği için porsiyon kontrolüne dikkat!

15- Baklagiller

Mercimek, barbunya, nohut, bezelye gibi baklagiller triptofan açısından zengindir.

16-Yoğurt, Kefir

Bu iki besin içerdiği sağlığa yararlı bakteriler sayesinde gösterdiği probiyotik etki ile beyin bağırsak bağlantısını hızlı bir şekilde uyararak serotonin yani mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacak. Yanı sıra kalsiyum kaynaklarının da serotonin salgılanmasını uyardığı bilinmekte.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.