Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ertuğrul, “COŞKUMUZ ASLA YOK EDİLEMEYECEKTİR”

Ertuğrul, “COŞKUMUZ ASLA YOK EDİLEMEYECEKTİR”
30 Ağustos 2021 - 2:03

CUMHURİYET HALK PARTİSİ EREĞLİ İLÇE BAŞKANI Eylem ERTUĞRUL, “Dünya tarihinde, bir ulusun ortaya koyduğu en kutsal vatan savunmalarından biri olarak ifade edilen; Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli olarak kabul ettiğimiz İstiklal Mücadelesi’nin şanlı zaferi olan 30 Ağustos Büyük Taarruz’un 99.yıldönümünü kutluyoruz.” dedi

Ertuğrul, mesajında şunları kaydetti; “Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesi ve hemen ardından işgal devletleriyle imza altına almak zorunda bırakıldığımız Sevr Antlaşması ile birlikte vatan topraklarının parça parça ele geçirilmesine karşı başlatılan büyük direnişin Misak-ı Milli sınırları içinde sürdürülen cephe savaşlarında yüzbinlerce canını şehit veren aziz ulusumuz, Kütahya’dan Eskişehir’e, Urfa’dan İzmir’e kadar, adı dünya tarihine şerefle yazılmış zaferler elde etmiştir.
Sakarya Savaşı’dan sonra, düşmana yeni bir saldırı düzenleyecek güç ve donanıma sahip olmasa bile, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğindeki ulusumuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden aldığı güçle son saldırının hazırlıklarına zaman kaybetmeden başlamıştı. 1922 yılının Haziran ayında düşmana karşı taarruza geçme kararı alan Mustafa Kemal, Afyon’dan başlayıp sıcak çatışmaların yaşanacağı birçok yerleşim birimine kadar her yerde gerekli tertibatları almış, kahraman ordusuyla birlikte 26 Ağustos sabahı Kocatepe’den başta olmak üzere işgal güçlerine darbe vurmaya başlamıştı. Ertesi günün sabahı Afyon’u düşmanın elinden alan Türk ordusu, 27-28 ve 29 Ağustos günleri de düşman güçlerini çarpışmaya mecbur bırakmış, 30 Ağustos günü de onlara en büyük darbeyi vurmuştu. Eşsiz komutan Mustafa Kemal’in; “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!”, komutu ile birlikte İzmir yönünde kaçan düşmanı kovalayan Türk ordusu, birkaç gün içinde 450 kilometre yol kat ederek düşmanı İzmir’de denize döktü.
Gazi; o büyük taarruzu şöyle yorumlamaktadır:
“Hiç şüphe etmemelidir ki; yeni Türk devletinin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atıldı. Ebedî hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedî muhafızlarıdır.”
Ruhları şâd olsun!
Bu kutlu zaferin 99. yılında, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün vatan evlatlarının maneviyatları önünde saygıyla eğiliyorum.
Son yıllarda, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı kisvesinin altına gizlenilerek, bayram coşkusu altında kutlanması engellenmek istenen bu tarihî günle ilgili kıvanç ve coşkumuz asla yok edilemeyecektir.
Her zorluk ve koşul karşısında; Cumhuriyet’ini ve vatanını seven bireyler olarak bizlere düşen temel görev, günümüz insanı ve özellikle de genç nesle, atalarımızın kahramanlıklarıyla dolu şerefli mazimizi öğretmek ve her zaman onlara hatırlatmaktır.
İstiklal mücadelemizin şanlı zaferleri ve o zaferleri dünya ve yurt tarihine altın harflerle nakşeden kahramanlarımız yüzyıllar boyu unutulmayacak, unutturulmayacaktır.
Zaferimiz kutlu olsun!”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.