Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli’de vaka sayısı 100’ü geçti!

Ereğli’de vaka sayısı 100’ü geçti!
06 Ağustos 2020 - 19:02

Ereğli’de vaka sayısı 100’ü geçti!

Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu, vatandaşları maske takmaları, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda daha çok dikkat etmeleri gerektiğini açıkladı.

 Kdz.Ereğli’de vaka sayısının 100’ün üzerinde olduğunu, denetimlerin devam ettiğini, ilçe genelinde kurban bayramı sonrası bir artış beklendiğine dikkati çeken Çorumluoğlu, yaptığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 DÜĞÜNLERDE, SAHİLLERDE GÖRÜYORUZ…

İlçemizde de denetimler başlayacak. Arkadaşlarımız şuanda devam ediyorlar. Periyodik olarak denetlemeleri icra ediyoruz. Denetlemenin amacı herşeyden önce ceza yazmak değil. İnsanları uyarmak, bu konuyu anlatmak. Gerçi bu işi başladığından beri bu hatırlatmaları, uyarıları yapıyoruz. Ne yazık ki bazen düğünlerde bazen sahillerde çok fazla uyulmadığını görüyoruz.

“İLÇEMİZE DE YANSIMASI OLACAK”

Bunun özellikle kurban bayramını biraz kötü geçirdik, doğruyu söylemek gerekirse. Burayı hem sahillerdeki vatandaşlarımız açısından hem de bayramlaşma anlamında hem de düğünler olarak kötü geçirdik. Bunun yansıması 10-15 gün içerisinde bizim ilçemize de olacaktır. Böyle bir yansımayı da bekliyoruz. Şunu net bir şekilde söylemek istiyorum. Devlet olarak bütün kurallar uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın yorulduğunu biliyoruz, kolay değil. “

ARKADAŞLARIMIZ BULAŞILICILIĞIN ARTTIĞINI SÖYLEDİ”

Bizim çalışan arkadaşlarımız da bir nebze yoruldu. Virüs gücünden hiç birşey kaybetmedi. Bulaşılıcılığı konusunda daha da arttığını arkadaşlarımız söylediler. Kıştan önce bunu çözmemiz gerekiyor. Kışın bu meseleyi çözemez isek daha sıkıntılı daha ölümcül durumlarla karşı karşıya gelebiliriz. Grip, zatüre gibi hastalıkların da daha arttığı mevsim, dikkat etmemiz gerekiyor.

EREĞLİ’DE GÜNLÜK 2-3 VAKA

Ereğli özelinde rakamlara bakıldığında günlük 2-3 rakamlara geliyor. Sadece bayramda bir gün 4 vakamız geldi. Bu bizi yanıltmasın, tecrübe ile sabittir. Bu vakalar 3-4 gibi geliyor, yayılmaya bir başladığında 20-30 görülebiliyor. Nitekim Zonguldak’ta da bu rakamları görüyoruz. Dikkat edeceğiz, çalışacağız, uğraşacağız.”

3 DÜĞÜN İÇİN CEZA YAZILACAKss

Çorumluoğlu, Kdz.Ereğli’de ilçe genelinde gerçekleştirilen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle 3 düğün yapılan işletme sahibi ile organizasyon firmasına olduğunu duyurdu.

Kaymakam Çorumluoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi: “3 tane düğün için de cezai işlem uygulanıyor. Sosyal mesafeye uymadıkları ve kalabalık oldukları için. 3 bin 180 lira ceza yazacağız. Oradaki kalabalıktan dolayı. Elimizden kayıt da var. Düğün sahibi de oradaki düğünün kalabalık olduğunu en iyi bilen kişidir. Bu cezalar düğün sahibine değil organizasyonunu yapan ve işletmeciye.”

Başkan yardımcısı karantinada!

Ereğli ilçesi Belediyesi Başkan Yardımcısı Selma Açıkgöz Korona Virüs testi pozitif çıkan bir yakını ile temas ettiği için karantina altına alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Selma Açıkgöz Kurban Bayramı’nda bir yakınını ziyarete gitti. Ziyaret ettiği yakını rahatsızlanarak hastaneye kaldırılınca yapılan Korona Virüs testi pozitif çıktı. Çalışma yapan filyasyon ekibi Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Selma Açıkgöz’ün Korona Virüs testi pozitif çıkan hasta ile temas ettiği tespit edilince evinde 14 gün karantina altına alınmasına karar verdi. Açıkgöz’ün sağlık durumunun iyi olduğu ancak tedbir amacıyla 14 gün karantina altında kalacağı öğrenildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.