Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

EREĞLİ’DE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ 106. YILINDA ANILDI

EREĞLİ’DE SARIKAMIŞ DENİZ ŞEHİTLERİ 106. YILINDA ANILDI
07 Kasım 2020 - 19:05

Karadeniz Ereğli’de, Sarıkamış Deniz Şehitlerini Anma Töreni, sahil kesimindeki Anıt önünde gerçekleştirildi.

Anıta çelek bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, törende yaptığı konuşmada, şehit düşen askerleri saygı ile andığını söyledi.

NEREDE OLDUKLARI ARAŞTIRILIYOR
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli açıklarında batırılan 3 geminin batıklarının aranmasına Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nca devam edildiğini öğrendiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün, tarihimizin en üzücü ve en çarpıcı sayfalarından birini hatırlıyoruz. Biz, Sarıkamış Harekatı’nda verdiğimiz binlerce şehidimizi ve deniz şehitlerimizi rahmetle, saygıyla anıyoruz. Bu üç geminin batıklarına ulaşılamadı. Belli ki Karadeniz’in hırçın suları onları derinliklere taşıdı. Az önce komutamızla (Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün) sohbet ettik, hala bu konunun üzerinde durduklarını öğrendim. Araştırma bakımından… Bu da bizi ayrıca mutlu etti. Bize düşen, Sarıkamış Harekatı’na destek malzemeleri taşırken Karadeniz Ereğli’de batırılan üç gemi Bezm-i Alem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa’yı ve orada şehit düşenleri unutmamak, unutturmamaktır.”

ÇELENKLER, KIYIDAN DENİZE BIRAKILDI
Törenin ikinci kısmında; geçmiş törenlerde yapılan Bezm_i Alem, Ahmer ve Mithatpaşa nakliye gemilerinin batırıldığı tahmin edilen yerde denize 3 adet çelenk bırakılması, Koronavirüs pandemisi nedeniyle yapılamadı. Bunun yerine ise sahil kesimindeki adacık üzerinden 3 gemi için 3 çelenk suya atıldı. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.