Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli’de karantinada olan kişi sayısı artıyor

Ereğli’de karantinada olan kişi sayısı artıyor
09 Ekim 2020 - 1:43

Ereğli ilçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, maske denetimi yaparak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili ilçe genelindeki durum hakkında endişe edici sayı açıkladı.

Kdz. Ereğli Erdemir Caddesi üzerinde maske denetimi yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, koronavirüsten ölüm rakamının 20’yi geçtiğini ve karantina sayısının 900’e yükseldiğini söyledi.

Çorumluoğlu açıklamasında, “ Ne yazık ki Ereğli’de vatandaşlarımız tarafından gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Biz kamu elemanları olarak denetlemeleri devamlı yapsak da üstün gayret de göstersek vatandaşın desteğini görmeden bunu başarma imkanımız yok. Günlük 15-20 vaka ortalamamız var. Ne yazık ki bunu halen 10’lu rakamlara çekemedik. Bunun yanında da vefat sayımızda 20’nin üzerine çıktı. Gençlerimiz atlatıyor gibi bir yaklaşım var. Bu yaklaşım doğru değil. Bu hastalık gençlere de zarar verebiliyor. Her şeyden öte belki siz sıkıntınız olmadığınız için atlatabilirsiniz ama evinizdeki anne, baba ve kardeşinize bu hastalığı getirmeye hakkınız yok. Herkes gerekli tedbirleri almak zorunda. İşletmelerimizde bu tedbirleri almak zorunda. İşyerleri için de bugün bir karar alınacak. İşletmede maske takmayan personeli olan işletmelerle maskesiz içeriye müşteri alan işletmelerle ilgili karar alacağız. Ayakta yolcu taşıyan minibüsler trafikten men edeceğiz. Oyun oynatan kahvehaneler var, her gün 4-5 tane yakalıyoruz. Bunların kapatılması ile ilgili kararları alacağız. Yaklaşık 900 civarındaki vatandaşımız kontrol altında. TTK’ya dün genel bir test yaptık. Orada da toplantı yaptık. Kurumu da uyardık. Hiçbir yeri kapatmak istemiyoruz ama biz sağlık tedbirlerine uymayanlara da kapatmaktan ve ceza yazmaktan başka çaremiz yok.
Açıklamanın ardından Kaymakam Çorumluoğlu beraberinde Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Hakan Çelik, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve sağlık kuruluşu yetkilileri maske denetimi gerçekleştirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.