Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli bu tartışmayı konuşmaya başladı

Ereğli bu tartışmayı konuşmaya başladı
07 Ekim 2021 - 2:38

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın konuşması ve Ak Parti grubunun toplantıyı terk etmesi damga vurdu.

Toplantıda yaptığı konuşmada Posbıyık ayrıca bir önceki dönemde belediye üzerinden hukuksuz şekilde rant sağladıklarını iddia ettiği kişi ve inşaat şirketlerini de isim isim açıklayarak yeni bir tartışmanın önünü açtı.
Karadeniz Ereğli Beleldiye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı birinci oturumu Atatürlk Kültür Merkezi Nikah Salonunda gerçekleşti. 

Toplantıda gündem maddelerinin toplanmasının ardından Belediye Başkanı Halil Posbıyık gündem dışı bir konuşma yaptı.
Ak Parti grubunun toplantıyı terk etmesiyle sonuçlanan Posbıyık’ın konuşması şöyle:
“Birbirlerini övmek kadar güzel bir şey yok. Mesela benim de birisi başarılı bir iş yapınca alkışlamam lazım. Yermekle bir yere varılmaz. Ak Parti İlçe başkanı, benim değerli dostum, siyasete girmeden önce… Şimdi demeç veriyor. ‘Halil Posbıyık ne yaptı? Sahilden başka bir şey yapmadı’ diyor. Allahtan kork. Ula doğalgazı kim getirdi senin evine? Ula bu memleket susuzluktan kırılıyordu, kim getirdi? 100 dönümlük mezarlığı kim yaptırdı? Ayıptır ya.
Uzatmayacağım. Yaptıklarımı zaten halk biliyor. Ama siyasette kibir kadar kötü bir şey yoktur. Kibirlenme sultanım senden büyük Allah var. Kibir, siyasetçiyi sıfırlar. Geçen gün Faruk Yazıcı’nın düğününe gittim. Sayın ilçe başkanıyla karşılaştık. Selam verdim. Gözlerime baktı ama bana selam vermedi. Kibirlenme. Güme gidersin. Siyaset öyle bir şeydir.
Giden kaymakamımızla görüşüp, susuzluk yaşayan köylerimize belediye tarafından su sağlamak üzere protokol yapıp su verdik. Susuzluktan kırılıyorlardı. Ak parti ilçe başkanı çok kızgındı. Benim haberim olmadan nasıl böyle bir şey yapılır diye. Yahu köyler susuz. Su veriyoruz. İnsan kuru bir teşekkür eder. Bıkmadınız mı tenkit etmekten. Kendiniz ne yaptınız? Hiçbir odunun sapından tuttunuz mu? Siz ne yaptınız. Halil Posbıyık tırnaklarıyla buraya geldi. Siz beleşten bir şey olmak istiyorsunuz ama bir şey olamazsınız.”

“GÜLÜÇ BELEDİYESİ’NİN DEVLET HASTANESİ YOLUNU YAPMAYA KALMASI ETİK DEĞİLDİR”
Posbıyık konuşmasının son bölümünde geçen hafta Ak Parti İlçe Başkanı Saffet Bozkurt ve Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın Ereğli Devlet Hastanesi yolunu Gülüç Belediyesi’nin yapacağı iddiasıyla yaptıkları ziyaret ve açıklamaları gündeme getirerek şöyle dedi:
“Gülüç Belediyesi, saygı duyuyoruz tabi, Bağlık Mahallesinin dörtte biri kadar. Kepez ve Sarıkorkmaz’ın yarısı kadar. Ama Ereğli’nin önünü tıkıyor. Hem kanalizasyon hatlarında hem imar hatlarında. İnşaatlar yapılıyor. Bir hurda meselesi var orda. Karışık işler. Gülüç Belediye başkanı kardeşimdir. Büyük konuşmayın ama onu belediye başkanı yapan benim. Parti kabul etmiyordu. Ön seçim yaptırdım ve çok dostumu kaybettim o yüzden. Ama işte çap meselesi bunlar. Aslında Gökhan’da kabahat yok. Başhekim yağ çekmeye çalışıyor iktidara. Ama bu günlerin yarını da var. Yarınlar çok uzakta değil.
AK Parti İlçe Başkanı’nı almış açıklama yapıyorsun. Benim bölgemde. Tabi Gökhan böyle bir şey yapmaz. Ereğli’nin çaylak politikacıları var ya. Gökhan’ı kandırıyorlar. Seni Ereğli’ye belediye başkanı yapacağız diyorlar. Ereğli’ye başkan olmak kolay mı? Ereğli’ye başkan olacak adamda bir takım vasıflar olmalı. Yetenekli olmalısın, üniversite mezunu olmalısın, siyasi hayatında kirlilik olmaması lazım. On tane daha sayabilirim. Ama son zamanlarda meydana böyleleri çıkmaya başladı. Hiçbir ter görmemişler. E ne olacak. Geçtiğimiz 5 senelik dönemde bedava para kazananlar var. Belediyeyi kullanarak zengin olanlar. Halil Posbıyık gitsin hayali içinde olanlar var. 15 milyon benden, 20 milyon benden diyorlar. Bunların hepsini biliyorum. Toplantılarından, aldıkları karadan hepsinden haberim var.
Ey Gökhan kardeşim, Saffet siyasete girmeden benim en iyi dostumdur. Ama kibirli olmamalı. Ereğli’ye yazık ediyor. Zonguldak’ta bir milletvekilinin koltuğunun altına girmiş, kıpırdayamaz da. Yahu Gökhan kardeşim sen bu işlere niye giriyorsun. Oğuz Cömert (Fen İşleri Müdürü) hastaneye gitti. Burayı asfalt mı parke mi yapayım dedi. Ondan iki gün sonra da bu hadise yaşanıyor. Bu kadar saygısızlık olur mu? Hem de bunu benim gibi bir insana yapıyorsun. Seni belediye başkan adayı ve belediye başkanı yapan bir adama yapıyorsun. Yazıklar olsun diyorum. Seni Allah’a havale edeyim diyorum ama bir ağabey olarak söyleyim bu çaylak siyasetçiler elinde oyuncak olmaya başladın.”

POSBIYIK, ÖNCEKİ DÖNEM HAKKINDA AĞIR İTHAMLARDA BULUNDU
Posbıyık, konuşmasında Hüseyin Uysal’ın başkanlık yaptığı döneme vurgu yaparak özellikle bazı müteahhit ve meclis üyeleri hakkında “yolsuzluk” iddialarında bulunarak şunları söyledi:
“Mülkiye müfettişi bir takım dosyalara el koydu. Şuanda da davalar devamlı geliyor. Mahkemeye sevk edildi eski belediye başkanı falan. Bir tane, iki tane değil. Mesela dün geldi; eski belediye meclisi üyeleri hakkında. Devlet unutmaz. Devlet’in aklı çok zengindir, kalıcıdır, unutmaz. Benim meclisimde bulunan mimarlarda var bu listede. Bunlar, o günlerde; beş sene, on sene geriye getirmişler. Üç metre fazla, beş metre fazla yerler derken bunlara el konuydu. Ruhsat almışlar, iskanlarını alamıyorlar. Müfettiş el koydu. Kimler mi bunlar? Mimarları saymayayım, Mustafa Kumaş falanda var, ismi falan ortaya çıkar. Karademir Metal, Yeni Vizyon İnşaat, Baygaz, Kolay Yapı, Adak Yapı İnşaat, Türkler İnşaat, Yeni Yapı, Keskin İnşaat, Yusuf İnşaat, Korkutoğlu İnşaat, Sarı Kum, Güçlü Tanrı Kulu, Lidyum İnşaat, Zon Yapı, Adak Yapı, Fırat Mimarlık, ÖzhakiMetal, Balcılar İnşaat, Erdoğan İnşaat, BST Yapı gibi.
Üçüncü şahıslara iskan veremedikleri için su dertleri var. ‘Halil Posbıyık bize iskanı vermiyor’ diyorlar. Yahu ben buna imzamı atınca benim memurum, imar müdürüm, mühendis ve mimar kardeşlerim buna imza attıklarında Ağır Ceza’ya gidecekler. Hapse girecekler. Sen para kazanacaksın diye ben onlara imza mı attırırım? Sarı Kum inşaattan bir kadın telefon etti. Çağırdım onu bugün, gelmedi. Ben para istemişim, iskanı verecekmişim. Sarı Kum İnşaat’ta benim çok yakın arkadaşımdı. Kimse artık Sarı Kum! Yazıklar olsun. ‘Belediye iskan vermiyor, para istiyor’ diyenlere yazıklar olsun. Onları tespit etmeye çalışıyorum. Ayıptır.”

KORMAZ TEPKİ GÖSTERDİ GURUBU TOPLANTIDAN ÇIKARTTI
Posbıyık’ın Ak parti İlçe başkanı Saffet Bozkurt’a yönelik ifadeleri sonrası söz alan Ak Parti Meclis Grubu Sözcüsü Numan Korkmaz tepkisini şöyle dile getirdi:
“2 yıldır meclis çatısı altında birlikte hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu süreç içerisinde Ereğli’nin hayrına olan her şeye evet dedik. Baktığınızda red oranı oldukça düşüktür. Son bir yıl içerisinde de bizim İlçe başkanımız Sayın Saffet Bozkurt’tur. Şimdi siz özlediğiniz eski ilçe başkanıyla olan ilişkinizi Sayın Saffet Bozkurt’la bulamasanız da Saffet Bozkurt adam gibi adamdır. Bu bir. İkincisi kendiniz söylediniz, Ankara’da Ereğli’nin işleri görülüyor. Sadece bir milletvekili Ereğli’nin işlerini bozmak için uğraşmaz. Böyle bir şey olmaz. Biz belediye meclisinde görüşülmesi gereken konuların görüşülmesini, hükümetin yapması gerekenleri hükümetin yapmasını, belediyenin yapması gereken yatırımları da bizim yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Öncelikle belediyenin mahallelerdeki altyapı çalışmalarına el atması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun dışında hastane yoluyla ilgili olarak, bürokratlar talepte bulunabilir. Geçmişte ben de bir görevdeyken benzer bir talebi sizden istemiştim. İlçe Milli Eğitim Müdürü iken Öğretmen Evi için sizden yardım istemiştim. Ereğli’nin hayrına olan hiçbir işte biz siyaset yapmayız. Bu tür açıklamalarınızı da lütfen düzenleyeceğiniz basın toplantılarında yapın. Burası belediye meclisidir. Yani 11 meclis üyemizi rencide edecek şekilde ve savunma yapamayacak durumda rencide etmenizi mesnetsiz ve uygunsuz buluyoruz. Bunu hak etmiyoruz. İlçe başkanımız adam gibi adamdır. Her ne kadar sizin başkalarıyla başka ilişkileriniz varsa, size siyasi destek verebilirler. İlçe başkanımız doğru bir adamdır. Gelirsiniz o da gelir görüşürsünüz. Bize belediyenin hiçbir işine karşı çıkın diye telkinde bulunmamıştır. Belediye imkanlarını kullanarak bu şekilde siyaset yapmayı, burayı basın toplantısına çevirmek doğru değil.”
POSBIYIK: “BEN ADAM DEĞİLDİR DEMEDİM”
Posbıyık ise Korkmaz’ın konuşmasına “ben Saffet Bozkurt adam değildir gibi bir şey demedim. İkincisi bana mesleğimi öğretme ben burada her şeyi anlatırım. Evet ilçe başkanının yanlış işler yapıyor. Gelelim kampus alanına. Bana kimse kampüsle ilgili soru sormasın. Temel atılması gerekirdi atılmadı. Bu konu önceden kaymakamın da hazır bulunduğu ilçe başkanlarının katıldığı, bizim de temsil edildiğimiz toplantılarda konuşulur, adım atılırdı şimdi her şey gizleniyor. 10 gün önce temel atılması gerekirdi. Sizin ilçe başkanınız göreve geldi sevindim. Ereğli’nin köyünden birisi oldu diye. Artık böyle düşünmüyorum. Köydenmiş, şurdanmış, doğusundanmış. Eski yönetim bu konuları ortak sürdürüdü. Şimdi Saffet’le Hamdi Uçar birlikte yapıyorlar. Kampüs alanını artık Saffet’e veya Uçar’a sorun. Bütün bilgileri saklıyorlar. Hiçbir siyasi parti ilçe başkanıyla bir şey konuşmuyorlar. Belediye başkanına hakaret etmeye kalkıyorlar. Yani yazıklar olsun. Ben de her toplantıda bunları dile getireceğim” ifadeleriyle cevap verdi.
Bu açıklamalardan sonra Korkmaz, yapılanın meclis yönetmeliğine aykırı olduğunu ileri sürerek Ak Parti grubuyla meclis salonunu terk etti.
Posbıyık Ak partililer salonu terk ederken, gündemin tamamlandığını belirterek toplantıyı kapattı.

DİĞER BAŞLIKLAR
Posbıyık gündem dışı konuşmasında zaman zaman yapılan çalışmalar ve diğer bazı konularda da açıklamada bulundu.
Posbıyık konuşmasında Alaplı sınırından başlayarak OSB bölgesi üzerinden terminal bölgesine ulaşacak Çevre yolu projesinin hazır olduğunu bunun için kaynak yaratılması gerektiğini ifade etti. Çevre yolu yapılmadan Ereğli trafiğinin rahatlamayacağını vurgulayan Posbıyık, belediye kaynaklarıyla başlatılan Kepez ve Sakindere yol çalışmalarının ise kent içi trafiği belli oranda iyileştireceğini söyledi.
“İŞTEN ATILMLAR DEVAM EDEBİLİR”
Belediyede geçen hafta bazı kişilerin işten çıkartıldığına da değinen Posbıyık, ‘Bana seçimden önce, ‘ben işten adam çıkartacak kadar vicdansız mıyım’ sözü hatırlatılıyor. Tekrar söylüyorum. Ben işten adam çıkartacak kadar vicdansız değilim. Ama adam gibi çalışan. Açık söylüyorum. İşini yapmayan, dedi kodu yapan, ahlaki sorunları olanları işten atıyorum. Yine atacağım” dedi.
KİRA YARDIMI
Posbıyık, belediyenin kiracısı durumunda olan esnaftan pandemi nedeniyle kira alınmadığını ise şu sözlerle açıkladı:
“Pandemi döneminde biliyorsunuz çok büyük sıkıntılar yaşandı. Ereğli Belediyesi her konuda hep en öndeydi. Maskesini kendisi imal etti. Diğer konularda başarılı oldu. Bu arada kira yardımı yaptık. Bana verilen bilgiye göre 199 tane kiracıya 1 milyon 600 bin lira yardımı yapıldı. Yani kiraları alınmadı. Kiracılarımızdan devamlı teşekkür geliyor. Bunu tabi kendi başıma yapmam mümkün değil. Gelen genelgeler doğrultusunda bu kiraları almaktan vaz geçtik. Bu süreçte mağdur durumda olan esnafımıza koli yardımı yapmaya da devam ettik.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.