Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli Belediyesi isteyenlere verdi

Ereğli Belediyesi isteyenlere verdi
02 Kasım 2021 - 17:09

Karadeniz Ereğli’de, Ereğli belediyesi tarafından, üreticilere Osmanlı Çileği fidesi dağıtıldı.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,

“Osmanlı Çileği fideleri halkla buluştu. Cumhuriyet Halk Evleri’nde gerçekleştirilen fide dağıtımı büyük ilgi gördü.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Ata Tohumu Projesi büyüyerek devam ediyor.

Ereğli’ye özgü 14 farklı tohum çeşidi üretiliyor. Tohumlar, ayıklanıyor, çoğaltılıyor, yeni seralar yapılıyor. Üretim her yıl artıyor.

Dağıttığımız bu fideleri sizler de kendi bahçelerinizde çoğaltabilirsiniz.

Proje kapsamında üretilen Osmanlı Çileği fideleri hem halka hem de talep eden kamu kuruluşlarına dağıtılıyor. Bunlar arasında Burdur Üniversitesi, Alaplı Ticaret Odası, Alaplı Kaymakamlığı da var.

Osmanlı Çileği, yeni bir tür olarak Kdz. Ereğli Belediyesi’nin çalışmalarıyla literatüre kazandırıldı.

Çilek Üreticileri Derneği ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Coğrafi işaret alırken belediyemiz de katkıda bulundu.” dedi

Karga Mahallesi’nde faaliyet sürdüren Cumhuriyet Halkevleri bahçesinde fide dağıtımı için yapılan programda konuşan Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, fidelerin, belediye tarafından devam ettirilen Ata Tohumu Projesi kapsamında üretildiğini belirterek şunları söyledi:

“Ata Tohumu Projesi kapsamında Karadeniz Ereğli’mize özgü olan ve kendine has tadı, kokusu, aroması olan Osmanlı Çileğimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için Osmanlı Çileği’nin üretimini yapmalıyız.

Her yıl olduğu gibi bu yılda belediyemiz fide dağıtımı yaparak üreticileri desteklemektedir.

Delihakkı mevkisinde belediyemize ait alanda devam eden Ata tohumu Projesi ile birlikte Ereğlimize özgü 14 farklı tohum çeşidi üretimi gerçekleştiriyoruz. Yeni seralar yapıyoruz. Bir yandan deneme bir yandan üretim yapıyoruz. Ata Tohumlarının üretimini ciddi anlamda artırıyoruz. Ciddi talep var. Üretmeye devam edeceğiz.

Yok olma tehdidiyle karşı karşıya olan Osmanlı Çileğimizi üretmemiz gerekiyor. Bu bizim kültürümüz. Ereğlimizin bu değerine sahip çıkıyoruz ve Osmanlı Çileği fidelerini halkımızla buluşturuyoruz.

Dağıtacağımız bu fideleri sizler de kendi bahçenizde çoğaltıp ortak değerimiz olan Osmanlı Çileğini yaşatma konusunda taşın altına elinizi koyabilirsiniz.

Şimdi başvuruda bulunan vatandaşlarımıza Osmanlı Çileği fidelerimizin dağıtımını yapacağız.”

“LİTERATÜRE BELEDİYEMİZ SOKTU”

Konuşmasının sonunda fide üretim ve dağıtımının zaman aldığını belirten Bulak, “bunun nedeni onlarca çeşit fide ürettik. Bunların ayrıştırılması, sınıflandırılması ve hangisinin gerçek Osmanlı Çileği olduğunun tespiti teknik açıdan zaman alıyor” dedi.

Bulak son olarak, son dönemde Osmanlı Çileği’nin coğrafi işaret tescil belgesi de dahil Ereğli’ye ait olduğu yönünde yaşanan gelişmelerin sevindirici olduğunu ifade ederek, “şunun da bilinmesi gerekir. Osmanlı Çileğinin yeniden yaygın üretiminin yapılmaya başlanmasında belediyemizin girişimleri belirleyicidir. Diğer bir husus isim olarak Ereğli Osmanlı Çileği isminin akademik literatüre sokulması ve resmi kabul görmesi belediyemizin girişimleri sonucu olmuştur” şeklinde konuştu.

Bulak’ın konuşmasının ardından, daha önce başvuru yapan üreticilere, imza karşılığında hazırlanan Osmanlı Çileği fidelerinin dağıtımı yapıldı.

Programda üreticilerin yanı sıra Ereğli Belediyesi meclis üyeleri ve daire müdürleri de hazır bulundu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.