Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli 100. Yıl töreni

Ereğli 100. Yıl töreni
18 Haziran 2020 - 15:53

Karadeniz Ereğli’nin 18 Haziran 1920’de düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü, sosyal mesafeli gerçekleştirilen törenle kutlandı.Devrim bulvarı Atatürk Anıtı’nda ki törende protokol çelenkleri sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı söylendi. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, törende yaptığı konuşmada, kahramanlıkta emeği geçenlere teşekkür ederek, “başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, Ereğli’nin sevgili vatanseverleri, Tunalı Hilmi beyefendi, Nimet Hoca ve burada ismini zikretmediğimiz, o günün mücadelesinde canını ortaya koyan ecdadımızı sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

“EREĞLİ’DE BİZE DÜŞEN…”
Kahramanlara layık olabilmek için her bir bireyin üzerlerine görevler düştüne ilişkin ayrı bir parantez açan Çorumluoğlu, şunları söyledi:
“Bugün bize neler düşüyor, ben kısaca onu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Yıllar önce bu mücadele yapıldı ve bu ülke toprakları bize emanet edildi. O zaman belki işler bugüne kadar daha kolaydı. Çünkü o zaman düşman belliydi, nerede, ne zaman ne yapacağı belliydi. Ama şu anda ülkemizin maruz kaldığı sıkıntıları, tehditleri o zamanki kadar net göremiyoruz. Ecdadımıza layık olabilmek için, o zamanki şehitlerimize, o zamanki mücadeleye layık olabilmek için bugün daha fazla çalışmalıyız. Çünkü eğer daha fazla çalışmazsanız, onların emanetine sahip çıkmamış olursunuz. Bu kadar büyük mücadeleyle bize verilmiş olan bu güzel vatan elinizden gitmiş olur. Belki işgal edilmiş olmaz ama sosyal olarak, siyasal olarak, ekonomik olarak elinizden gitmiş olur. Onun için Ereğli’de bize düşen, hazıruna düşen, protokole, çalışma arkadaşlarımıza düşen çok çalışmaktır. Ereğli’mizin gerek Zonguldak, gerek ülkemiz toprakları içinde ne kadar önemli bir yer olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu daha iyi bir noktaya çıkarmak için bizler, bugünün emanetçileri olarak daha fazla çalışacağız, daha fazla üreteceğiz. Ereğli’deki 180 bin nüfusa daha iyi bir Ereğli sunmak için bunları başaracağız.”

POSBIYIK:  EREĞLİ’DEN GELDİKLERİ GİBİ GİTMİŞLERDİR
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise emperyalistlerin gücünün Ereğli topraklarında yükselen bağımsızlık ateşini söndürmeye yetmediğini belirtiği sözlerinde şu ifadeleri kullandı:
“Zonguldak Fransızların işgali altına girmiş, doğal limanı ve zenginlikleriyle bölgede stratejik öneme sahip ereğlimiz Fransa’nın hedefi haline gelmiştir. Ancak emperyalistlerin gücü bu topraklarda yükselen bağımsızlık ateşini söndürmeye yetmemiş, atalarımız kahramanca mücadele ederek Ereğli’mizi savunmuşlardır. Nasıl İngilizler İstanbul’dan geldikleri gibi gitmişlerse, Fransızlar da Ereğli’den geldikleri gibi gitmişlerdir.
Bu mücadelede öncülük yapan Ankara Hükümetinin temsilcisi olarak bizzat bölgeye gelen Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetinin kurulmasında öncülük yapan Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak’ın ilk milletvekili Tunalı Hilmi Bey’i saygıyla anıyorum.
Rüştiye Öğretmeni Nimet Hoca, Dönemin belediye başkanı Akmanoğlu Raşit gibi önemli isimler milli şuur içindeki ailelerle bir araya gelerek kısa süre içinde Ereğli’de Müdafaa-ı Hukuk Cemiyetinin kurulmasını sağlamışlardır.
Ereğli’nin Kuvayı Milliye ruhuyla hareket eden kahramanları, bu topraklarda emperyalistlere geçit vermemişlerdir. Kurtuluş mücadelesini başlatan ve bütün Anadolu’yu vatan ve bağımsızlık aşkıyla ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk,  Karadeniz Ereğli’nin işgal sürecini de yakından takip etmiş, verdiği direktiflerle bu harekete yön vermiştir.”

HEYKELİ DİKİLECEK
Öte yandan; mücadele kahramanı Tunalı Hilmi’nin heykelini yaptırdıklarını da anlatan Posbıyık, “bu önderliği yapan isimlerden biri, ışıklı yollarda, Atatürk ilkeleriyle yürüyen bir insan, Tunalı Hilmi heykelini yaptırmak üzere bir heykeltraşla anlaştık. Şu anda heykelin yapımı devam ediyor. Ereğli’nin en güzel yerine geçmişteki kahramanlarımızı anmak için onun heykelini inşallah yerleştireceğiz” dedi.

ÇİÇEKLER BIRAKILDI
Karadeniz Ereğli Müdafai Hukuk Derneği’nin kurucularının Atatürk Anıtı arkasıda büstleri bulunan alana çiçekler bırakıldı. Tören, sahil mevkesinde yaptırılan “100. Yıl Karadeniz Ereğli” büstü önünde çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.