Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Erdemir, üreticileri destekliyor…

Erdemir, üreticileri destekliyor…
21 Ekim 2021 - 21:32

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. Tarafından Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle Osmanlı Çileği  üreticilerine fide dağıtımı gerçekleşti.

Dernek Başkanı Şaban Çetinkaya, Osmanlı Çileği’nin tapusu niteliği taşıyan Coğrafi işaretin nihayet tescillendiğini açıkladı.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. Tarafından Karadeniz Ereğli’yle özdeşleşen ve üretimi giderek azalan Osmanlı Çileğini korumak amacıyla Kdz. Ereğli Kaymakamlığı ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle yürütülen “Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün” projesi kapsamında üreticilere fide dağıtımı dolayısıyla tören düzenlendi.

Erdemir Taş Bina Tesisleri’nde gerçekleştirilen törene Karadeniz Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, Erdemir yöneticileri, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Günaydın ile dernek yöneticileri ve üreticiler katıldı.

ORAL: “OSMANLI ÇİLEĞİ VARLIĞINI SÜRDÜRECEK”

Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, törende yaptığı konuşmada, şirket olarak 2016 yılında başladıkları bu yolculukta, Osmanlı çileğini geleceği aktarmayı düşündüklerini söyledi.

Oral, “Erdemir olarak biz ülkemiz ve bölgemizin ekonomik kalkınmasına verdiğimiz katkının yanı sıra, yerel ve kültürel  değerlerin korunması için bu projelere imza atıyoruz. Bugün dağıtacağımız bu fidelerle, üreticilerimizin özenli bakımlarıyla tüketiciyle buluşacağını ve Osmanlı Çileği’nin Ereğli’nin önemli bir değeri olarak varlığını sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

Dernek Başkanı Çetinkaya ise, törende şunları kaydetti;

“Osmanlı çileğinin artırılması yönünde arayışların devam ettiği esnada, ilçemizde kurulu, ülkemizin gözbebeği ve bir dünya şirketi olan Erdemir’de bu konuya kayıtsız  kalmayarak, sosyal sorumluluk bilinciyle destek olabileceklerini ifade etmişlerdir. Erdemir öteden beri bu konuda desteklerini esirgememiş ve 2016 yılında fiili olarak işin içine girerek, proje paydaşımız olmuştur. Bu güçlü desteğini tüm kararlılığı ve samimiyetiyle sürdürmektedir.

Bu çalışmalar sürdürülürken, diğer yandan derneğimiz, uzun yıllardan beri bölgemizde üretilen ve adı Ereğli’mizle özdeşleşen Osmanlı Çileğini kapsamlı ve yoğun çalışmalar sonunda nihayet coğrafi işaret olarak tescil ettirmiştir. Bu tescil edilmiş ve yasal koruma altına alınmıştır. Bundan son derece onurlu ve sevinçliyiz. Ereğli’de ilk coğrafi işaretli ürün olarak da bu önemlidir. Bu ürünümüzün tescil belgesinin ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

İki-üç yıl önce Ereğli Belediyesi’nin de bir tescil işlemi gerçekleştirdiğini belirten Çetinkaya, “Ereğli Belediyesi, bizlerin de talebi ve isteğiyle Osmanlı çileği çeşit olarak tescil edildi. Osmanlı Çileği diye bir çilek tarım bakanlığının kayıtlarında yoktu. Önce belediyemizin o çalışması, buna bir kimlik edinilmesini sağladı. Bu da bizim müracaat ettiğimiz tescilde, Osmanlı Çileği’nin Ereğli’ye ait olduğunun belgesidir, tapusudur” dedi.

Erdemir’in 2016 yılı sonundan bu yana Karadeniz Ereğli Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Üreticilerini Koruma Derneği iş birliğiyle yürüttüğü “Tarlalar Sürülsün, Gelenek Sürsün” projesi kapsamında 20 çiftçiye toplamda üç bin adet Osmanlı Çileği fidesi verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.