Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Diş Doktoru Yavuz’dan Dişlerinizi günde üç defa fırçalayın uyarısı

Diş Doktoru Yavuz’dan Dişlerinizi günde üç defa fırçalayın uyarısı
16 Nisan 2020 - 17:55

Karadeniz Ereğli’de Diş Sağlığı Doktoru Osman Yavuz, Korona Virüsü salgınında yapılması gereken tedbirler arasında dişlerinin bakımında çok önemli olduğunu, günde üç defa en az iki dakika dişler fırçalanması gerektiğini bildirdi.

Yavuz, yaptığı açıklamada, vatandaşların dikkat etmeleri gereken unsurlar hakkında şu bilgileri paylaştı;

“EN AZ İKİ DAKİKA FIRÇALAMALIYIZ”

Ağzımızdaki Dişlerimizi ve diş dokularına korumak için SABAH ÖĞLEN VE AKŞAM yemeklerden sonra en az 2 dakika boyunca Fırçalama yapmalıyız. Öğlen fırçalamanızı macunsuz yapabilir. Diş fırçalarken her zaman kırmızıdan beyaza yani diş etinden dişe doğru masaj yapar gibi fırçalamalıyız. Bu arada akşam yatmadan önce ılık Tuzlu suyla garlara yapabiliriz. Bu ağzınızdaki bakterilerin oluşumunu uzun bir süre Engelleyecektir .Yapılan araştırmalar da ağzın BAZİK olması durumunda (PH 7 den büyük demek ). ağzımdaki doğal kendi Savunma sistemimiz olan I g (GAM ) immün glolbilin G M A aktif hale geçecektir . Öylece bakterilere karşı daha dayanıklı hale geleceğiz .

EVDE KALIP, YENİ YENİ HOBİ EDİNEBİLİRİZ”

CORANA virus(Covit 2019 ). Ağız sağlığı ve diş bakımı da çok önemli. Son zamanlarda Yaklaşık olarak bir aydır bu hastalık salgın yüzünden evlerdeyiz. Bu arada ailemizle beraber daha çok vakit geçirme ,kendimize daha çok vakit ayırma fırsatı bulduk .. Bu dönemi lehimize kullanabiliriz çocuklarımıza oyunlar oynayabiliriz kendimizi yeniden keşfedebiliriz, yeni yeni bir hobi edinebiliriz. Tabi evde olmak şartıyla enstrüman çalabiliriz, Ufak tefek evde tamir işleri yapabiliriz . Bol bol kitap okuyabiliriz, kendimizle başbaşa kalıp gelecekte ilgili hayaller kurabiliriz. FAKAT öyle bir şey var ki onu hiç unutmamalıyız ve önem vermeliyiz ve zaman ayırmayız . O da Vücudumuzun dışa açılan penceresi olan ağzımız burnumuzdur . Hastalıkların vücuda giriş yeri çoğunlukta bu iki yerdir , Bu yüzden hastalıktan yakalanmamak için mümkün olduğunca EVDE KALMALI dışarı çıktığınız zaman minimum teması insanlarla temas etmeliyiz . Bu arada burnumuzu ağzınızı maskeyle kapatmalıyız, mümkün olduğunca ellerinizi Temastan sonra sabunla yıkamalıyız.

İNŞALLAH NORMAL HAYATA DÖNERİZ”

Bu arada Aile büyüklerimizi izole etmeliyiz . İhtiyaçlarını görüp bol bol telefonla arayıp hatırlarını sormalıyız. ALLAH inşallah bu hastalıktan zamanda kurtarır. . Gelen haberler güzel Almanya 4 Mayıs itibari ile eğitim öğretime kademeli olarak başlıyor. Danimarka 10 yaşına kadar olan eğitime başladı ..İNŞALLAH biz de 1 aya kalmaz eğitim öğretime başlayıp normal hayata döneriz . Anne babalarımızla kucaklaşmayı. İnsanlarla tokalaşmayı özledim. Eminim sizlerde özlemişsinizdir. SEVGİYLE SICAKLIKLA KALIN”

 

 

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.