Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

ÇOK TARTIŞTILAR!

ÇOK TARTIŞTILAR!
06 Ocak 2022 - 21:26

Ereğli ilçesi sahilindeki Amfi Tiyatro’nun olduğu alana yapılmak istenen cami projesi, Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile reddedildi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi, Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Park ve İbadet alanı’ amaçlı nazım ve uygulama imar planı ilave ve değişikliği teklifine ilişkin İmar Komisyonu raporuyla ilgili gündem maddesi, CHP grubu ile AK Parti grubu arasındaki sert tartışmalar arasında görüşüldü.

TEKRAR VERİLMESİ İÇİN UĞRAŞIYORUZ”


Posbıyık, gündem maddeleri öncesi yaptığı konuşmada, bakanlık kurumunun, Ereğli ilçesine yapılmak istenen icraatlara engel olduğunu iddia etti. Belediye Limanı’nın da Ereğli Belediyesi’nin elinden alınacağını ile süren Posbıyık, şöyle konuştu:
“Çınaraltındaki iskele ve rıhtım, 1994 yılında belediye başkanı olduğum zaman, Çevre Bakanlığı ve ulaştırma bakanlığıyla direk münasebetlerde bulunarak belediye olarak orayı kiraladım ve uzun yıllar belediyeye gelir temin ettim. Belediyenin ana gelir kaynaklarından bir tanesidir. Halkın ihtiyaçlarını karşılamak için orayı da kullanıyoruz.
Benim görevden ayrıldığım 2014 yılında göreve gelen Hüseyin Uysal arkadaş ve ekibi maalesef bakanlığa karşı gerekli vecibeleri yapmamışlar, izin almamışlar, birçok konuda olduğu gibi belediyeyi çökertmişler zaten. O konuda da izin almamışlar, harçları yatırmamışlar, izin belgesini iptal etmişler. Biz geldiğimizde tekrar devreye girdik ve oradaki prosedürleri yeniden yaptık. Harçlar yatırılmadığı için göreve gelir gelmez,  452 bin lira harç yatırdık Çevre Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne. Tekrar bize izin verilmesi için uzun zamandan beri uğraşıyoruz.

POSBIYIK: “İSKELE ELDEN GİDİYOR”


Ama nerden girdiyse bu cami meselesi, onu da aksattı. Cami yerine izin vermediğimiz için Çevre Bakanlığı her konuda Ereğli Belediyesi’ni stop ettirdi. Hiçbir işini yapmıyor. Sayın kaymakamımız uğraşıyor, milletvekillerimizden Sayın Ahmet Çolakoğlu uğraşıyor, Saadet Oruç Hanımefendi uğraşıyor; hala çözemedik. Yani yakın zamanda iskeleyi bizim elimizden alabilirler. İskele benim değil, Halil Posbıyık’ın diyorlar ama ben bugün varım yarın yokum. Belediyenin geliri bu.  Ama Ereğli’de hiçbir hareket yok. AK Parti ilçe başkanlığından hiçbir hareket yok, bu işler değişiyor. Onlar Hamdi beyle beraber Zonguldak politikası yapıyorlar. Orda ne iş var, ne yok, Zonguldak’a bir şeyler yapmaya çalışıyorlar sağolsunlar. İskele elden gidiyor. İskele elden giderse, bu Halil Posbıyık’ın değil, ben bugün varım yarın yokum, yarın AK Parti gelir, başkası gelir ama İskele elden gidiyor. Bir kez daha kamuoyunu, meclis üyelerini uyarıyorum.  Belediye meclis üyeliği demek sadece toplantılara katılmak, merhaba demek, parmak kaldırmakla olmaz. Ereğli için mücadele edeceksiniz mücadele.
Ben dünden beri kendime gelemedim. Ereğli sahilini alıyorlar. Akşam telefonlar yağıyor, gençler ağlıyor, bir sahilimiz vardı, ona da mı göz koydular diyorlar, gençler ağlıyorlar.”

POSBIYIK, İHANETLE ŞUÇLADI!


Gündem maddeleri sıranda ise Meclis Başkanı Halil Posbıyık, AK Partili ve CHP’li üyeler arasında, caminin nereye yapılması konusunda tartışmalar yaşandı. Çevre, şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, ‘Park ve İbadet alanı’ amaçlı nazım ve uygulama imar planı ilave ve değişikliği teklifine ilişkin İmar Komisyonu raporu mecliste ele alındı. Komisyon raporunda, Bakanlık teklifinin Komisyon üyeleri Fuat Ulaş ve Mustafa Kumaş’ın karşı oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edilmediği kaydedildi.
Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, madde üzerine yaptığı konuşmada, Ereğli’ye sahili yapmak için yirmi sene uğraştığını, Ereğli halkından topladığı vergilerle dolgu yaptığını söyledi. “Tuzu Kurular”ın orada gezmeyeceğini, gariban vatandaşların orada gezerek kafasını dağıttığını savunan Posbıyık şöyle dedi:
“Şimdi bakanlık burayı bizim elimizden almak istiyor. 30 dönüm yeri almak istiyor. Sahil iki kilometre uzunluğunda, üçte birini, yani yedi yüz metrelik alanı, dolgusu yapılan, halkın gezmesi için yapılan alanı elimizden alıyor. Biz camiye karşı değiliz, cami yapılsın istiyoruz. Ancak cami için yedi tane alternatif yer gösterdik. Askeri lojmanların olduğu yere yapalım dedik, biz de yardım edelim dedik, makinalarımızı verelim, projelerinizi yapalım, maddi bakımdan da yardım edelim dedik. Yeter ki sahilimize dokunmayın, burada gariban vatandaşlarımız hava alıyor, nefes alıyor, böyle bir şey yapsanız da bu belediye meclisinden geçmez, AK Partili olsun, CHP’li olsun, Ereğli’de yaşayan vicdanlı insanlar buna müspet oy vermezler. Çünkü onların çocukları yarın onlara hesap sorar. Ağlayan gençler var evlerinde, sahilimizi elimizden alıyorlar diye.
Ben Ak Parti grubuna da, CHP grubuna da inanıyorum.  Ereğli’de yaşayan, Ereğli’nin havasını teneffüs eden, suyunu içen kimse buna evet diyemez, derse Ereğli’ye ihanet eder. Ben de ihanet edenlerin o Amfi Tiyatro’ya isimlerini tek tek yazarım, bundan şeref duyarım.

“ARTIK BEN FESTİVAL YAPAMAM”


Oraya Lal Kafe’nin bahçesini de alıyor, Alemdar Gemisi’nin yarısını alıyor, köprüye kadar gidiyor, bu taraftan Piramit Kafe’ye kadar gidiyor, komple araziyi ele geçiriyor ve oraya dokuz katlı apartman yüksekliğinde, 35 metre yüksekliğinde cami yapıyor.
Atatürk silueti yok, Ereğli silueti gitmiş, trafik keşmekeş oluyor. Gençlere sesleniyorum, artık ben festival yapamam, hamsi festivali, Tarkan falan geldiği büyük festival, sünnet şöleni, okulların mezuniyet törenleri, eğlence yerleri, her halde dokuz katlı caminin hemen bitişiğinde sahneye çıkaracak kadar da vicdansız değilim. Dolayısıyla festivalleri de elinizden alıyorlar.
Gerçi bu mücadeleyi bırakmayız. Hukuksal mücadele, peşinden Ereğli halkını ayağa kaldıracağım, hiç kimse gelmese tek başıma ben direneceğim. Ben hayatımı verdim o sahili Ereğli’ye kazandırmak için.  Engebeli bir araziye sahip Ereğli… Denizi doldurup gençlerin gezmesi, eğlenmesi için bu yerleri yaptık. Şimdi iki satır, bir çizgi çizmekle ne yapıyorlar, elimizden alıyorlar. Ne yaptınız siz buraya, para mı harcadınız? Ereğli halkının vergileriyle yaptık biz bunları.
Ereğli’yi cezalandırıyorsunuz. Hükümet binasını yapmadınız. İlçe emniyet müdürlüğü yok. Devrek Ereğli yolu yapılmadı, havuz yapacağız dediniz yapmadınız. Bütün ilçelerde beldelerde semt sahaları yapılıyor, Ereğli’de bir tane var o da bitmedi. Kala kala elimizdekini mi alacaksınız? Zonguldak’a sahil yapmak için mevcut yapıları yıkıyorsunuz, Maden Mühendisleri Lokali’ni bile yıkıyorsunuz, buraya sahile bina koyuyorsunuz. Ereğli geniş bir yer. Yedi tane yer var cami yapılacak. Biz de yardım edelim size. Bakın buraya cami yapıyorlar, kaç tane cami var çevresinde. İskele Camii var, Ali Molla Camii var, İsmailağa Camii var, Orta Cami var. Yüz ila dört yüz metre mesafede dört tane cami var etrafında.”

SÖZ İSTEYENLER CHPLİ ÜYELER

Söz alan CHP’li Tayyar Mendeş, grubu olarak Ereğli’de bir prestij camisi yapılmasına karşı olmadıklarını belirterek, “sahilde, tüm Ereğli sahilinde Halil Posbıyık damgası vardır. Bunu Ereğli’de bilmeyen yoktur. Ereğli sahili Ereğli’nin nefes aldığı yerdir, Ereğli’nin akciğerleridir. Bir meclis üyesi arkadaşımın belirttiği bir ifade var, Amfitiyatronun olduğu yer Ereğli’nin kalbidir. Çevre Bakanlığı bize diyor ki kalbinizi söküp çıkarıp atın. Siz kalbinizin söküp çıkarılmasına razı mısınız, asıl soru bu” dedi.
CHP’li üye Haluk Okur da, “Ankara’dan ve başka bir yerden dikte edilerek karar verilemez. Meslek olarak da konuşuyorum, bu cami buraya yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

KUMAŞ: CAMİİ ENGELLEMEZ


AK Partili üye Mustafa Kumaş ise, sahile cami yapılması ile bütünlüğün bozulacağı yönünde düşüncelerin yersiz olduğunu belirttiği sözlerinde şunları kaydetti:
“Konuşmalarda anlayamadığım bir nokta var. Buraya cami yapılınca millet sahile inmeyecek mi? Buradaki rahatsızlığı çözemedim. 30 bin metrekarenin hepsi cami değil. Park ve Cami alanı olarak geçiyor.  Caminin olduğu yere bizim halkımız inmez mi? Buradaki sıkıntıyı çözemiyorum. Orada yapılacak caminin siluete etkisi tartışılır. Bakanlıkla görüşülür ama buraya cami yapılınca sahil yok oluyor demek, camiye karşı olmak demektir. Buraya gelen insanların birçoğu camiye gidiyordur. Veya gitmiyordur, bizim için fark etmiyor. Burada sembolik bir cami olması, yeşillikler içinde olması, caminin bizim sahilimizle bütünleşmesinin bir zararı yok. Yürüyüş akslarını etkileyeceğini düşünmüyorum. Şu anda planlarda görünmediği için kafanıza göre eleştiriyorsunuz. Sonuçta sahile yapılacak cami, Ereğli halkının sahile inmesini engellemez. Aksine daha iyi bütünleşir diye düşünüyorum.”
Posbıyık, Kumaş’ın açıklaması ardından yaptığı konuşmada, ‘sert’ sözler sarf etti. Kumaş’ı, ekonomik faaliyetleri üzerinden itham eden Posbıyık şunları kaydetti:  
“Mustafa Kumaş. Zaten, ben senden başka türlü bir konuşma beklemezdim. Hayatın boyunca Ereğli’ye kötülük yapmak için, sadece kazanç elde etmek için elinden geleni yaptın. Son yaptığın inşaatta 4 bin 800 metrekare ilave yapmışsın. Niye? O zaman belediyede arkadaşların vardı. Sana sunmuşlar. Sen de almışsın. Biraz daha konuşursan diğer açıklarını da söylerim.”
Kendisi hakkında söylenenlere cevap vermek isteyen Kumaş ile Posbıyık arasında tartışma yaşandı. Posbıyık, ısrarla söz isteyen Kumaş’a, “yerine otur” dedi.   AK Partili diğer meclis üyelerinin de tartışmaya katılmaları üzerine, Meclis’i takip etmek üzere salonda bulunan bazı izleyiciler de tartışmaya katılınca ortam daha fazla gerildi. Bunun üzerine Posbıyık, “Oturun yerinize.  Beyler lütfen, burada sadece meclis üyeleri konuşur. Mustafa Kumaş’a bakmayın, burada kabadayılık yapmayın, kabadayılığı oylarınızla yapın. Bunların işi gücü istismar etmek, ‘CHP camiyi istemiyor’ diyor, yazıklar olsun. Senin zaten Ereğli’ye bir hayrın dokunmadı ki.”

KUMAŞ, SÖZ HAKKINI KULLANDI


Kendisi hakkında söylenenlere cevap vermek için ısrarla söz isteyen Kumaş, “sizin beni itham ettiğiniz; sadece 2012 revizyonunda AK Parti’nin reddettiği, CHP’nin kabul ettiği revizyona göre yapılan haklarla yapılmıştır” ifadesini kullandı.

Ereğli ilçesi sahilindeki Amfi Tiyatro’nun olduğu alana yapılmak istenen cami projesi, Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile reddedildi.

Tartışmaların ardından; 5 üyesi bulunan İmar Komisyo’nun, Amfi Tiyatrosu alınana yapılmak istenen cami projesine ilişkin hazırladığı gerekçeli kararı oylamaya sunuldu. Fuat Ulaş ve Mustafa Kumaş’ın karşı oy verdiği komisyon raporu, ‘oy çokluğu” ile kabul edildi. Böylelikle, caminin yapılması için Bakanlığın istediği imar düzenlemesi red edildi.

GÜNDEKİLER…
Öte yandan gündemdeki; belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere bir adet sedan araç, bir adet otobüs olmak üzere iki adet binek araç satın alması, kiralama yöntemiyle 1 adet dozer ve 1 adet paletli ekskavatör iş makinesi satın alınması, tente ve sundurmalar hakkında usul ve esasları uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılması ve Müftü Mahallesi Göztepe Mevkiinde koruma amaçlı imar planı teklifinin, İmar Komisyonu raporu doğrultusunda,  incelenmek ve onaylanmak üzere Karabük Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge gönderilmesi maddeleri oy birliği ile kabul edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.