Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Civelek’ten hibe desteği açıklaması

Civelek’ten hibe desteği açıklaması
18 Aralık 2020 - 13:14

Kdz Ereğli Şoförler ve Otomobilciler Meslek Odası Başkanı Cevdet Civelek, esnafa yönelik destekleri değerlendirdi.

Civelek, şoför esnafının taleplerini de anlattı.

Civelek, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada esnafa hibe desteği salgından etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca her ay bin lira destek ödemesi yapılacağını, hibe şeklinde verilecek destekten basit usul vergilendirmeye tabi olan taksi, dolmuş ve servis işletmecisi esnaflarımızın faydalanacağını belirttiğini hatırlattı.

“BİRAZ NEFES ALDIRACAK”

Uzun zamandır esnaf için beklenen hibe desteklerinden dolayı başta CumhurbaşkanıSayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili Bakanlara teşekkür ettiğini belirten Civelek şunları kaydetti:

“Ancak bu hibe desteklerinin şoför esnaflarımız için yetersiz olduğunu belirtmek isteriz. Şöyle ki; COVİD-19 salgını tüm dünyada ve ülkemizde 16 Mart 2020 tarihinden bu tarafa bütün kesimleri olumsuz etkilediği gibi servisçi, taksici, minibüsçü, halk otobüsçü esnafımızı da ekonomik olarak olumsuz yönde etkilemiştir. Esnaflarımız bu zaman zarfı içinde kredilerini, vergilerini, sigortalarını, faturalarını ödemekte büyük sıkıntılar çekmişler, çoğunluğu bankalardan kredi çekerek bu ödemeleri yapabilmişlerdir. Özellikle öğrenci servisi yapan esnaflarımız 13 Mart 2020 tarihinden itibaren okullarda uzaktan eğitime geçilmesi ile beraber 9 aydan beri çalışamamakta şu anda evinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktadırlar. 3 aylık hibe desteği esnafımıza biraz nefes aldıracak fakat mağduriyetlerini gidermeyecektir.”

“BEKLENTİMİZ”

Civelek, şoför esnafının mağduriyetlerinin giderilmesi için talepleri konusunda ise şunları kaydetti: “Esnafımızın çalışamadığı zamanlara ait olan vergi ve SGK prim borçlarının devlet tarafından karşılanması.

-Esnafımızın ödemesi gelen kredilerinin faizsiz olarak en az 6 ay ertelenmesi.

-Esnafımıza en az 12 ay geri ödemesiz faizsiz en az 30.000,00 TL kredi verilmesi.

-Öğrenci servisçi esnafımızın okullar tamamen açılana kadar araç muayeneleri ile zorunlu trafik sigortalarının yapılmasının ertelenmesi.

-Yolcu taşımacılığı yapan esnaflarımızdan 2021/ Ocak ayı motorlu taşıtlar vergisinin alınmaması.

-Belediye tarafından taksici, özel halk otobüsçü ve dolmuşçu esnaflarımızdan tahsil edilen ruhsat ve işgaliye ücretlerinin alınmaması”

Civelek, hükümetin esnafın bu taleplerini karşılayacağını umut ettiğini belirterek, şoför esnafı ve ailelerine sağlıklı günler dilediğini kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.