Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Başkan Posbıyık’tan Ereğli halkına bir müjde

Başkan Posbıyık’tan Ereğli halkına bir müjde
02 Nisan 2020 - 13:45

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dünyayı etkisi altına alan Covid19 hastalığına karşı ilçe halkını koruma amaçlı el dezenfektan tesisi kurduklarını açıkladı.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Sülaymanbeyler köyünde bulunan Su Arıtma Tesislerinde yaptığı açıklamada, korona virüsün baş gösterdiği andan itibaren erken önlemler aldıklarını belirterek,  bu kapsamda üretilen dezenfektanlarında cumartesi günü ilçedeki tüm hanelere dağıtılacağını söyledi.

Posbıyık, ‘Karadeniz Ereğli Su Aratma Tesisinde dolum alanı oluşturduk. Burada el dezenfektanı üretiyoruz. Tesise paket halinde getirilen ürünler dolumu yapıldıktan sonra, bir dezenfektan, 4 tane maske, 2 tane sabun ve içinde bilgilendirme broşür ile birlikte cumartesi günü saat 10.00’da 31 mahalleye 31 araç ile birlikte dağıtımına başlayacağız. Belediye birimlerimiz, korona virüs ilk konuşulmaya başlandığı an bütün materyalleri çıkartmışlardı. Siparişlerimizi yapmaya başlamış ve tüm depolarımızı ilaçlarla doldurduk. Bu durumun ne kadar süreceğini bilmediğimiz için ileriye matuf şuanda depolarımız dolu vaziyette. Takdir etmenizi istiyorum; Türkiye’de alkol bulmak öyle kolay bir iş değildir. Nereye giderseniz gidin bulamazsınız ama biz alkolümüzü bulduk. Büyük bir çaba içinde materyalleri bir araya getirmek sureti ile hazırlıklarımızı hat safhaya getirdik’ dedi.

Burada üretilen dezenfektanların bilimsel olduğunu, eczacı ve kimyagerler  ile birlikte yapılan bilimsel bir çalışma neticesinde üretim yapıldığına dikkat çeken Başkan Posbıyık,’ Biz, Ereğli Belediyesi olarak; korona ile mücadeleye daha başından beri mücadele ediyoruz.  Ereğli halkı, Ereğli Belediyesi’ne güvensin istiyoruz. Ama onlardan tek bir şey istiyoruz, evlerinden çıkmasınlar. Maske, dezenfektan ve sabunlarını Cumartesi’den itibaren bütün dairelere tek tek dağıtacağız. Türkiye’de bunun örneği yok. İlk defa bölgemizde başarılı olmaya çalışıyoruz. Lütfen evlerinizden dışarıya çıkmayın ve sosyal mesafeyi koruyun. Gerisini Ereğli Belediyesi’nde çalışan ekiplere bırakın’ şeklinde konuştu.
Kdz. Ereğli Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Deniz Koca’da  ilçedeki bir eczacının ‘dezenfektan üretebilir’ yetkisi ile üretime başladıklarını ifade ederek, “kimya binamızdan tesisatları kurarak, başta eczacı Aslı Hanım ve kimyagerler ile birlikte sistemi başlattık. Üretimi yaptıktan sonra gerekli deneme kullanımlarını gerçekleştirdik ve herhangi bir alerji durumlarını kontrol ettik. Üretime Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı genelgesine göre formüle ederek gerçekleştirdik” dedi.

Gazetecilerin sorularına, “Kişisel fikrim. Sokağa çıkma yasağı gelmeli. Tabi hükümetimizin bileceği bir iş.”, diyen Posbıyık, Ereğli belediyesine kimsenin destek vermediği, kendi imkanlarıyla bu hizmetleri sunduğunu ve Ereğli belediyesine yardımcı olmadıkları halde sürekli istediklerini belirtti..

Tanıtımın sonunda, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, dezenfektan üretimi yapan işçiler,ellerinde bulunan“Biz sizin için çalışıyoruz siz bizim için evde kalın” dövizleriyle birlikte objektiflere poz verdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.