Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Başkan Posbıyık’ın Mecliste açıklamalarında iyi de var, kötü de var

Başkan Posbıyık’ın Mecliste açıklamalarında iyi de var, kötü de var
04 Temmuz 2024 - 1:19

BAŞKAN POSBIYIK: AĞUSTOS AYINDA BELEDİYESPOR KULÜBÜNÜ KAPATACAĞIZ

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı ve Belediyespor Kulüp Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis toplantısında Ereğli kamuoyuna bir kez daha seslenerek, 980 lisanslı sporcuya ev sahipliği yapan Kdz. Ereğli Belediyespor kulübünün sahip çıkılmaması durumunda Ağustos ayında kapanacağını duyurdu. Erdemir, Tat Metal ve Çınar Boru’dan bir kuruş yardım alamadıklarını söyleyen Başkan Posbıyık, “Milletvekilimiz Saffet bey ve Kaymakam bey birlikte konuşurken Saffet bey, Kaymakam beye ‘Bu bizim ayıbımız olur, buna el atmamız lazım’ dedi. Önümüzdeki günlerde Erdemir ve diğer sanayi kuruluşları ve belediyeyle birlikte bir toplantı yapılacak. Bir ışık doğdu diye bekliyoruz. Eğer oradan bir sonuç çıkmazsa maalesef kulübü kapatacağız.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yapıldı.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem maddelerine geçilmeden önce bazı açıklamalarda bulundu. Ereğli kamuoyuna bir kez daha seslenen Başkan Posbıyık, sahip çıkılmazsa 980 lisanslı sporcuya ev sahipliği yapan Belediyespor kulübünün hükümetin tasarruf tedbirleri genelgesi nedeniyle kapatılacağını söyledi.
Gözleri AK Parti Milletvekili Saffet Bozkurt’un girişimleriyle önümüzdeki günlerde yapılacak olan toplantıya çevirdiklerini belirten Başkan Posbıyık, şunları söyledi:
“Hükümetin çıkardığı tasarruf tedbirleri genelgesi nedeniyle spor kulübü çok kötü duruma düştü. Bir tek forma dahi alamıyoruz. Kulüpte 980 lisanslı sporcumuz var. Hentbolundan, voleyboluna kadar 12 branşta sporcumuz var. Ayni yardımları daha evvel belediyeden karşılıyorduk. Diğer kısmını da dilencilik yapıyorduk, müteahhitlerden, iş insanlarından alıyorduk. Ama şimdi belediyeden ayni yardımları kestikleri için biz bir şey yapamıyoruz. Kulübü kapatacağız, yazık olacak diyoruz kimse sahip çıkmıyor. Bu kulübün spor yaptırdığı çocukların hepsi de Erdemir’de, Tat Metal’de, Çınar Boru’da çalışanların çocukları, Ereğli’nin gençleri. Bunlar kötü yola gitmesin, kötü alışkanlıkları olmasın diye büyük bir efor sarf ediyoruz, spor yaptırıyoruz ama hiç kimse bize gelip de biz yardımcı olalım demiyor. Erdemir, Tat Metal, Çınar Boru bir lira dahi para vermiyor, peki bu gençlik ne olacak? Ağustos ayında kongre kararını alıyoruz ve kulübü komple kapatıyoruz. Ondan sonra yandım Allah diye bağıran yetkililer olacak göreceğiz.
Sadece 1 Temmuz törenlerinde Milletvekilimiz Saffet bey ve Kaymakam bey birlikte konuşurken Saffet bey, Kaymakam beye ‘Bu bizim ayıbımız olur, buna el atmamız lazım’ dedi. Önümüzdeki günlerde Erdemir ve diğer sanayi kuruluşları ve belediyeyle birlikte bir toplantı yapılacak. Bir ışık doğdu diye bekliyoruz. Saffet bey üzerinde durdu sağolsun. O toplantıyı bekliyoruz. Eğer oradan bir sonuç çıkmazsa maalesef kulübü kapatacağız.”

“OYAK/ERDEMİR İŞÇİSİNE, EREĞLİ HALKINA VE BELEDİYEYE ZULÜM YAPIYOR”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK/Erdemir yönetiminin kendi işçisine, Ereğli halkına ve belediyeye zulüm ettiğini söyledi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK/Erdemir yönetiminin işçisine, Ereğli’ye ve belediyeye zulüm ettiğini belirtti, kanser ve erken ölüm vakalarının arttığına işaret etti.
Başkan Posbıyık şunları söyledi:
“OYAK/Erdemir, işçilerine zulüm yaptığı, Ereğli halkına zulüm yaptığı gibi belediyeye de zulüm yapıyor. Vergi borçlarını belediyeye ödemiyor, mahkemeye veriyor sürekli.
Erdemir özelleşmesin diye ne büyük mücadeleler ettik, kitaplar yazılır o mücadele için. Özelleşti, hiç değilse milli bir kuruluş aldı diye teselli olduk. Başımıza gelecekleri bildiğimiz için sevinmedik, teselli olduk. Fakat milli kuruluş kendileri hep bana, hep bana, Rabbena demeye devam ediyor. Havayı kirletiyor, kanser, erken ölümler bölgemizde hızla artmaya başladı. Çevrecilerden, sivil toplum örgütlerinden, siyasi partilerden, milletvekillerinden ses seda yok. Onlar için her şey güllük gülistanlık.”

FELAKETİN KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİNE MALİYETİ, 300 MİLYON LİRA

BAŞKAN POSBIYIK: “DEVLET BİZE 7 MİLYON TL GÖNDERDİ”

“REVİZYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR”

“İBB HEYETİ, EREĞLİ’YE GELDİ”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Kasım 2023 tarihinde Kdz. Ereğli’nin yaşadığı felaketin belediyeye maliyetinin 300 milyon lira olduğunu söyledi. Başkan Posbıyık, buna karşı devleti yönetenlerin Ereğli Belediyesi’ne 7 milyon lira gönderdiğini açıkladı. Belediye hizmetlerini zor koşullara rağmen aksatmadan sürdürdüklerini belirten Başkan Posbıyık, revizyon çalışmalarının başladığını, ayrıca İBB heyetinin Ereğli’ye gelerek sahili incelediğini ve ilave proje hazırladığını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Halil Posbıyık, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullardan dolayı belediye hizmetlerini aksatmadan yürüttüklerini belirtti.
Başkan Posbıyık, şunları söyledi:
“Bir piyano resitali yaptık çok anlamlıydı kültürel bakımdan da. Piyanonun ne olduğunu bilmeyen insanlar var, çocuklar var dolayısıyla kültürel faaliyet olarak gerçekten çok güzel. Kültür Müdürlüğü, basın grubu falan çok ciddi bir çalışma yapıyorlar bütün akşamlar dolu vaziyette. Başka yapacak bir şeyimiz yok çünkü tasarruf tedbirleri elimiz kolumuzu bağladı hiçbir şey yapamıyoruz. Festivalde hiçbir harcama yapamıyoruz, spor kulübünde bir futbolcuya forma dahi alamıyoruz ki biz forma dağıtırdık diğer kulüplere amatör spor kulüplerine ama iyice kısıtlamalar geldi hareket kabiliyetimiz yok. Bu arada yaptığımız eğlenceleri de belediye meclis üyelerinden, arkadaşlardan para toplayıp öyle yapıyoruz sponsor marifetiyle yapmaya çalışıyoruz. Çünkü belediye kasasından bir lira para çıkmayacak diye büyük bir sıkıntı, problem yaşıyoruz. Tabi o problemin yanı sıra devamlı gelen zamlar belediyeyi de ekonomik yönden bir hayli zor duruma sokuyor.
-GELİRLERİMİZ AYNI AMA DEVAMLI ZAM GELİYOR-
Gelirlerimiz aynı hiç değişmiyor ama devamlı zam geldikçe bütçemizde sarsılma devam ediyor. Bölgede en yüksek maaşı veren grup biziz, işçilerimiz yeni giren vasıfsız bir işçi otuz bin TL çıplak maaş alıyor giydirilmiş elli bin TL’yi buluyor. Yeni toplu sözleşme dönemi geldi ama bizi pek etkilemez herhalde çünkü 17.002 TL şuanda asgari ücret bizde ki asgari ücret otuz bin küsur lira dolayısıyla vicdanen rahatız. Evvelsi akşam kamptakiler yaş günümü kutladılar eşleri, çocukları müthiş bir yakınlık gösterdiler teveccühte bulundular, ekonomik yönden de iyi olduklarını ifade ettiler.
-BÖLGEDE EN İYİ MAAŞI VEREN, ZAMANINDA ÖDEYEN BELEDİYEYİZ-
Tabi bizi bunlar mutlu ediyor bu sadece benimle değil belediye meclis üyeleriyle beraber yaptığımız bir eylem bölgede en iyi maaşı veren, zamanında ödeyen ve ikramiyesini, maaşını aksatmadan alan belediyeyiz. Bu tavrımızı devam ettirmeye çalışıyoruz ama gelen zamlar şimdi yüzde otuz sekiz zam geldi üfürüyor ortalığı. Yakında yine ÖTV zamları da gelir benzine falan. Vatandaş perişan, belediyeler perişan otuz senelik belediye başkanlığı dönemimde en kötü dönemi yaşıyorum diyebilirim. Hele hele yeni seçilen belediye başkanlarına hele borçlu belediye alanlara Allah kolaylık versin diyorum onların durumlarına çok iyi tahmin edebiliyorum gerçekten. Bizde idare etmeye çalışıyoruz bizde aksamaya başladık bir liman projesi yapıyoruz.
-LİMAN PROJESİ EREĞLİ’NİN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ-
Liman projesi sadece bizim dönemimizde iyi olsun diye yapmıyoruz otuz seneliğine kiraladık. Biz yarın ayrılacağız buradan gideceğiz sizler içinde aynı şeyi söylüyorum veya devam edeceksiniz. Bu liman projesi otuz sene Ereğli’ye yol, su, elektrik olarak geriye dönecek çok önemli bir proje fakat maddi bakımdan bizi çok sarstı yüz yirmi milyonlarda falanız ama yüz elli milyona doğru gidiyor çok yüksek bir masraf belediye için öz kaynaklarımızla bunu harcıyoruz. Bu bakımdan da çok büyük bir sıkıntı içerisindeyiz.
-REVİZYON ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR-
Revizyon için çalışmaya başladık. Önümüzdeki ayın başından itibaren revizyon konusunda plancıları davet ettik ve hızlı bir çalışmanın içerisine gireceğiz. Bir çok kişinin beklentisi revizyon, bu yüzden tadilatları da yapamıyoruz. Revizyon olayına da hep beraber girmiş olacağız Allah nasip ederse.
-İBB HEYETİ EREĞLİ’YE GELDİ-
Cumartesi günü İBB heyeti Ereğli’deydi. Daire başkanları ve mimarlar geldiler. Bizim bütün ekip arkadaşlarımız, başkan yardımcıları, müdürler sahilde adım adım gezip onlara fikirlerimizi söyledik. Onlar yeni bir orjinalite yapmak için ilave projeler hazırlamaya başladılar. Zaten bir ön proje hazırlamışlardı. Bizim de tekliflerimizi almak suretiyle bir proje hazırlanıyor. Daha sonra bu İBB’nin mahalli idarelerine göndermek suretiyle ihaleye çıkacaklar ve tatbikata başlayacaklar.
-FELAKETİN MALİYETİ 300 MİLYON LİRA-
Biz de bu zamana kadar sahil vatandaşların nefes alma noktası olduğu için onarmak adına gerekli her şeyi yaptık. Sahili yeşillendirdik, kullanılabilir hale getirdik. Felaket sonrası plajımız da çok kötüydü. İnanılmaz derecede tahrip olmuştu. Orayı da A’dan Z’ye ekiplerimiz gece gündüz çalışarak yeniledi. Mezarlıklarımız da tamam. Felaket bize 300 milyon TL’ye mal oldu. Sağ olsun devletimizi yönetenlerde 7 milyon TL para gönderdi bize.”

KAFETERYA VE BALIK RESTORANI İHALEYE ÇIKIYOR

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir ofis yolu üzerinde yaptıkları Balık Lokantasının 16 Temmuz’da, Erdemir sineması altındaki kafeteryanın 30 Temmuz’da ihaleye çıkacağını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclis toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Halil Posbıyık, belediyenin inşa ettiği 2 yerin ihaleye çıkacağını açıkladı.
Başkan Posbıyık, şunları söyledi:
“Erdemir sinemasının altındaki yeri daha önce ihaleye çıkardık. Hiç beklemediğimiz bir rakam geldi. 300 bin liraya yakın bir kirayla talip oldular. Ama çok hazırlıksızdılar herhalde. Büyükte bir mücadele olmuştu ihalede. Maalesef teminatlarını yakarak ihaleden vazgeçtiler. Şimdi 30 Temmuz’da yeniden ihaleye çıkıyoruz. Yeni muammen bedel düzenlendi. Onun üzerinden çıkılacak. Ofis yolunda yaptığımız restoran 16 Temmuz’da da orası ihaleye çıkıyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.