Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Başkan Posbıyık, Tek Tek açıkladı, Bozkurt ve Sezer’e seslendi

Başkan Posbıyık, Tek Tek açıkladı, Bozkurt ve Sezer’e seslendi
25 Eylül 2023 - 18:04

BAŞKAN POSBIYIK, ‘KUTSAL İTTİFAK’ VE ADAYLIĞI HAKKINDA AÇIKLAMADA BULUNDU

“CHP YÖNETİMİ HALİL POSBIYIK ADAY OLMASIN DİYE ÇALIŞIYOR”

“TAŞ DEVRİ KAFE’DE TOPLANTI YAPIP, PLAN YAPIYORLAR”

“GENEL BAŞKANIMIZ KILIÇDAROĞLU’NA ‘BENİ ÇİZMİŞSİNİZ’ DİYE SORDUM, SİNİRLENDİ”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP yönetiminin kendisini aday yaptırmamak için çalıştığını belirterek; “Taş Devri Kafe’de toplantı yapıp plan yapıyorlar. ‘Genel Merkez Halil Posbıyık’ın üzerini kırmızı kalemle çizdi’ diye yayıyorlar. Sayın Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, kendisine sordum, buradaki yönetim üzerimi çizdiniz diye konuşuyor diye, çok sinirlendi. Kamyon garajıyla ilgili çıkartılan gürültü arsa satışıyla ilgili değil, kaotik ortam oluşturup Halil Posbıyık’ı aday yaptırmamak. Allah bana sağlık verdiği müddetçe Ereğli için kötü düşünen bu kişilerle mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kamyon garajı, 4 red oyu veren meclis üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı telefon görüşmeleri ve CHP Ereğli İlçe Başkan ve bazı yöneticileri ile yaşadığı olayları anlattı, adaylığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
CHP Genel Merkezince kendisinin kırmızı kalem ile çizdirildiğine yönelik söylemleri duyduğunu bunun ile ilgili de Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na bizzat sorduğunu anlatan Başkan Posbıyık’ın açıklamaları şu şekilde:
“ZONGULDAK’TA YER SATTILAR, SES SEDA YOK”
“Polemik konusu oldu bir yer satışı. Yer satmaktaki amacımız belediyeler sıkıntıya düştüğü zaman yerlerini satabilirler. Daha yeni Zonguldak’ta yer sattılar, ses seda yok. Biz yer satmaya kalktık belediye meclis üyelerinden de bazıları AK Partililer ile birlikte ortak oy kullandılar. AK Parti ve CHP Ereğli’de ittifak yaptı. Genel Başkan da bana kızıyor bunu nasıl yaparlar diye.
-İNŞAAT YAPMA ALANI 4 BİN METRE KARE-
20 Dönüm diyorlar bilmem ne inşaat yapma alanı yaklaşık 4 bin metre kare 4 katlı. Yani hiç olmazsa kamuoyuna basın yaydığı zaman doğru bilgi sahibi olurlar. Burası 20 dönüm falan değil 9 bin 157 metre kare, karayollarından 25 metre çekiyor diğer taraflardan 5’er metre çekiyor ve geriye 4 bin metre kare taban alanı kalıyor. Belediye meclisi satış kararı alamaz, satış izni verir. Belediye başkanına belediye meclisinden karar satış yetkisidir. Derki belediye başkanına meclis buranın satış yetkisini sana verdim der, başkan yetkiyi alır ister hemen ister bir sene sonra satışı yapılır. Satışlar encümenden yapılır, belediye meclisinden satış yapılmaz, böyle bir dünya yok. Herkes yazıyor. Aynı zamanda bu satış yaptığınız zaman encümene gider belediye de metre kare fiyatını kendisi biçemez. Resmi yazı ile TSO’ya yazar, böyle bir yerimiz var, bunun metre karesi sizin hesaplamanıza göre nedir der, 4 ekspertize gönderir. Gelen fiyatların ortalaması alınır. Çıkan fiyatı muammen bedel olarak ortaya sürer. Bu işler öyle kolay değil hemen ağır cezaya gönderiverirler. Belediye zor durumda kaldıysa, işçinin, memurun maaşını ödeyemiyorsa yerini satar. Bu bölge 30 yıldır bu vaziyette, içerisinde bazen 8 bazen 20 tane tır görürsünüz. Bir tane gündüz nöbet tutan kişi vardır adamın dahi maaşını çıkartamıyoruz. Mahalle halkı şikayetçi burada içki içilip kötü madde kullanıldığı için.
-4 ÜYE İTTİFAK YAPTI-
Bütün bunlar belediye meclisinden 4 üyenin AK Parti ile ittifak yapmasının sebebi asla yerin satılıp satılmaması değil. Şimdiye kadar yüzlerce yer sattık aynı meclis üyeleri oy verdiler şimdi ilk defa red için el kaldırdılar bunun bununla alakası yok. CHP yönetiminde veya yönetim çevresinde Halil Posbıyık aday olmasın diyorlar. Ereğli’de daha evvel sıfatlarını saymıştım, 9 kişilik bir grup var. Bunlar Ereğli’de kaos ortamı yaratmak istiyorlar, Halil Posbıyık’tan zırnık alamıyorlar, Ereğli’deki çıkarları için buraya Halil Posbıyık’ı dışlayıp A, B, C partisinden nereden olursa olsun bir adamı oraya oturtup gerekli işlemleri yaptırmak istiyorlar. Samimiyetimle söylüyorum, Ereğli’de bir ortam yaratmaya çalışılıyor. Bunun nedeni belli başka bir şey değil. Allah bana sağlık verdiği takdirde bunlarla mücadele edeceğim, bunlara alan bırakmam. Beni tanıyanlar tanır, Ereğli’yi sıkıntıya sokturmam. Dolayısıyla bu mücadele devam edecektir. Bu işin özü odur, yer satma meselesi değil Halil Posbıyık’ı aday yaptırmama meselesidir.
“ADAY YAPMAK İSTEMİYORLAR AÇIKÇA DA SÖYLÜYORLAR”
CHP’lilerle bir sorunum yok, CHP’li yönetimi ve onun çevresindeki yandaşları ile bir sorun var. Beni aday yapmak istemiyorlar, bunu da açık açık söylüyorlar. ‘Genel Merkezde kırmızı çizgiyi yedi aday olamaz’ diyorlar. İşin garibi de ben Genel Merkezle, Kılıçdaroğlu 2 defa aradı, Ahmet Akın, 8-10 defa aradı, disiplin kurulu hergün arıyor. Kılıçdaroğlu beni aradı, ‘Halil bir şey duydum ne oldu Ereğli’de?’ dedi. Dedim, ‘Efendim Ereğli’de CHP’li 4 üye AK Parti ile kutsal ittifak’, dedi ki ‘ne demek kutsal ittifak’ bende, ‘Ben öyle söylüyorum. Aleyhimize oy kullanıldı, AK Partiyi zafere götürdü’ dedim. ‘Olur mu öyle şey? Senin kaç tane meclisin var, diğerlerinin ne kadar üyesi var, nasıl oluyor?’ dedi. ‘Onlar gitsinler’ dedi, ‘ben gitsin diyince gitmezler, sıkıntınız, problemleriniz olduğu için sizi aramadık. Ben tüm evrakları gönderdim. Netice bekliyorum’ dedim. ‘Ereğli’de yapılan CHP’nin ilk tarihi vakadır, olmaması lazım’ dedik. Peşinden de ‘bunların amacı bu değil amaçları Halil Posbıyık’ı belediye başkanı yaptırmak istemiyorlar. Bir takım gruplarla anlaşmış, CHP yönetimi için söylüyorum, beni genel merkezde siz beni çizmişsiniz öyle diyorlar’ dedim. Sinirlendi, bir takım şeyler söyledi. ‘Haddimi aşmayayım ama Ereğli Belediye Başkanlığını CHP üyelerini yan yana da getirse alamaz ben sempati oylarla alıyorum’ dedim o da ‘biliyorum, onu anketlerden izliyorum’ dedi. Genel Başkan da böyle konuşuyor.
-İLÇE BAŞKANI VE MECLİS ÜYESİ HAKARET ETTİ-
4 Kişinin evraklarını gönderiyoruz mutlaka ihraç olacaklar. Demokrasi varsa, demokratik bir ortam varsa, İl Disiplin Kurulu Ankara’ya gitmesini istedi. Bir vaka yok dedi, Ankara’ya gitti. Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ile sürekli görüşüyoruz. Eğer demokrasi varsa eğer demokrat bir parti ise bu arkadaşlar kesin ihraçla gönderilecekler. Yoksa bu partide huzur kalmaz, kimse bu partide demokrasi var diye kimse inanmaz. Beni CHP İlçe yönetimi rahatsız ediyor hepsini demiyorum özellikle ilçe başkanı grup toplantısında bana yaptığı saygısızlığı ve hakaretleri unutmayacağım. Bu kadar yıllık belediye başkanıyım bir ilçe başkanı, bir belediye başkanına bir de meclis üyelerinden biri çok saygısızca hareketlerde bulundular. Siyaset böyle olmaz, memleket gidiyor, insanlar aç, hergün bana geliyorlar iş istiyorlar. Bunlar halen daha il başkanı kimi yapalım, Halil Posbıyık’ı gönderelim, böyle bir örgüt olmaz, böyle demokrasi olmaz, böyle CHP’lilik olmaz. Allah bana sağlık verdiği müddetçe aday olmak için çalışıyorum. Beni illa yapmayacaklarsa canları sağolsun. Saygılarımı sunar hürmet ederim. Halil Posbıyık, Allah’ın verdiği güçle A, B, C planı vardır. Plan yapmayı iyi bilirim. Hatırlarsanız Fazlı Erdoğan’a güreş planları yapıyordum, kündeyle yere yıkıyordum. Çok bende plan.
-TAŞ DEVRİ KAFE’DE TOPLANIP, PLAN YAPIYORLAR-
Ben belediye başkanlığına bu sefer adaylığımı koymayabilirdim. Eğer bu 9 kişilik kötü niyetli insanlar Ereğli halkıyla oynamaya kalkmasaydı ben artık 25 sene yaptım, bu işin şanını, şerefini yaşadım, acılarını yaşadım mahkemeleri gördüm aday olmazdım ama yeni nesilden dikkat ederseniz politikacı çıkmıyor, çok nadir. Maalesef güçlü olanlar Taş Devri Kafe’de toplanıyorlar planlar yapıyorlar. Daha iki gün evvel yine toplandılar. Ben bunu söyledikçe bazı patronların gazetecileri de kızıyorlar aleyhimde yazı yazıyorlar, anlıyorum. Ama Ereğli’nin aleyhine iş yapanla sonuna kadar her türlü riski alırım mücadele ederim. Etmeye de devam ediyorum. Yeniden platformlar kurabilirim. Sessiz kal dediniz bakın başımıza neler geldi artık sessiz kalmam. Ne demek istediğimi anlayan anlar..”

“ERDEMİR, ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLURSA EREĞLİ İLE HİÇBİR ALAKASI OLMAYACAK”
BAŞKAN POSBIYIK’TAN MİLLETVEKİLİ BOZKURT’A ENDÜSTRİ BÖLGESİ ÇAĞRISI
“KİMİNLE GÖRÜŞMEMİZ GEREKİYORSA GÖRÜŞELİM, EREĞLİ’NİN HAKLARI YENMESİN”
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’in özel endüstri bölgesi ilan edilmesi durumunda ilçe halkının ciddi sorunlarla karşılaşacağını açıkladı.

Bu konuyu AK Parti önceki yönetimi tarafından yapılan girişimle durdurduklarını belirten Başkan Posbıyık Milletvekili Saffet Bozkurt ve İlçe Başkanı İbrahim Sezer’e çağrıda bulundu; “Fatih Çakır İlçe Başkanı iken bizleri bir araya getirdi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştük ve bu konu Ereğli halkı zarar göreceği için durmuştu. Şimdi yeni bir Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Ak Parti’de yeni yönetim var. Değerli dostum Saffet Bozkurt’a Ereğli halkı adına çağrıda bulunuyorum. İlçe Başkanı İbrahim Sezer ile birlikte kiminle görüşmemiz gerekiyorsa görüşelim. Bize 15 güne kadar randevu alın, derdimizi anlatalım. Eğer bu gerçekleşmezse Ereğli halkının haklarının yenmesine göz yummam Türkiye’de gündemine Ereğli’nin itirazlarını taşırım” dedi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bölgedeki basın mensuplarıyla başkanlık makamında bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu.
Erdemir’in özel endüstri bölgesi ilan edilmesi durumunda ilçe halkının ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağını, Erdemir’in hem devlete hem de belediyeye ödemesi gereken ücretleri ödememek için böyle bir adım attığını duyuran Başkan Halil Posbıyık, AK Parti Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt ile İlçe Başkanı İbrahim Sezer’e çağrıda bulunarak Ankara düzeyinde randevu alıp Ereğli’nin haklarını savunmak için öncülük etmelerini istedi.
“ERDEMİR, ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLURSA EREĞLİ İLE HİÇBİR ALAKASI OLMAYACAK”
Bu konunun Ereğli için var olma mücadelesi olduğunu aktaran Başkan Posbıyık şunları söyledi:
“Erdemir’in özel endüstri bölgesi Ereğli’de yaşayan insanlar için bir var olma, yok olma mücadelesidir. Özel endüstri bölgesi yapıldığı zaman Ereğli halkı pek çok haktan mahrum olacak. Zaten Erdemir ve OYAK elinden geldiği kadar Ereğli halkını sıkıntıya sokmak için elinden gelen gayreti gösteriyor. Özel endüstri bölgesi olduğu takdirde aynı bir OSB gibi olacak. Ereğli ile hiçbir alakası olmayacak, hiçbir konuda Ereğli’de ilişkili bir konu ortada kalmayacak, tamamen kendisi diğer sanayi bölgesindeki iş adamları gibi kendi iş yerini kendisi yürütecek, Ereğli’ye verdiği zararların karşılığı olan hakların hiçbir tanesini vermeyecek anlamına geliyor.
-MUSTAFA VARANK İLE GÖRÜŞTÜK-
Bu özel endüstri bölgesi daha önce de bizim başımıza getirildi. O günün AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır bizi bir araya topladı. Eski Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, ben, TSO Başkanı ve Fatih Çakır ile oturup müzakere ettik. Ankara’ya gittik Bakan Mustafa Varank ile görüştük, 22 Haziran 2020’de. Varank bize yakın davrandı, konuyu anlattık. Dedi ki, ‘Özel endüstri bölgesi dosyası geldi benim önümde. Sizin anlattıklarınızla daha bilgi sahibi olduk dedik. Sizleri dinledikten sonra çok daha büyük sıkıntılar olduğunu daha iyi anladım ve kararımı verdim, özel endüstri bölgesi bende duracak, gündeme getirmeyeceğim ancak yukarıdan yani Cumhurbaşkanından bir talimat geldiği takdirde mecbur bunu gündeme getireceğiz, öyle bir şey olduğu takdirde de Ereğli halklarının zayi olmaması için bir komisyon kuracağız. Bu komisyonda Ereğli halkını temsilen belediye başkanı da olacak. Ereğli halkını tatmin edebilecek bir takım hakları bu komisyonda karar vermek suretiyle pat diye endüstri bölgesi yapmayacağız, halkın faydalanabileceği şekilde bir protokol imzalayacağız’ dedi. Bu bizleri mutlu etti.
-DİŞ HASTANESİ, HAVUZ YAPMAYA BENZEMEZ-
Varank’ın yerine yeni bir bakan geldi. Bakanımıza yerel kayıpların ne olacağını anlatma imkanı bulamıyoruz. Bizi kimse toplamıyor, bir araya getirmiyor. Bunu milletvekilimiz Saffet Bozkurt’a ilçe başkanı İbrahim Sezer’e ilettim. Bizi randevu almak suretiyle Ankara’ya götürün anlatalım dedik. Uzun zamandır bekliyoruz ama şuana kadar hiçbir cevap alamadım. Bunu kendi aramızda görüşüyoruz, çok da üzülüyoruz. Ereğli hızlı bir uçuruma gidişi var. Maalesef basit polemiklerle, siyasi meselelerle gündemimizi geçiriyoruz fakat Ereğli’nin en önemli konusunu üst kademelerde gündeme getiremiyoruz. Bir çağrıda bulunuyorum AK Parti Milletvekilimiz Saffet Bozkurt’a, İlçe Başkanımız İbrahim Sezer’e, lütfen Ereğli halkının düşeceği sıkıntıları problemleri bu diş hastanesi, havuz yapmaya benzemez. Elimizdeki hakları alırlarsa bunun sonunu alamayız.
-EREĞLİ HALKI ADINA RİCA EDİYORUZ-
Ereğli halkı adına rica ediyoruz. Gitmemiz gereken neresi varsa bizleri oraya da getirsinler. Ereğli halkının sıkıntılarını anlatalım inanıyorum ki çok iyi bir noktaya geleceğiz, yaşanmışlıklar var. İletişim kuramazsınız sonuç alamazsınız. Bekleyeceğiz 10-15 günlük bir zaman sonra gözlerimizin önünde Ereğli halkının geleceği kaybediliyor, sivil toplum kuruluşları ile toplanarak alınacak kararlarla hareket etmek için Ereğli’yi yeniden bir harekete geçireceğiz. Bu konuda Ereğli halkının duyarlılığını bütün Türkiye’de ön planda çıkarmak için her türlü gayreti göstereceğiz.
-BİRDEN BİRE NEDEN HAREKETE GEÇTİLER?-
Birden bire neden acaba harekete geçtiler ve endüstri bölgesi yapmaya kalktılar? Çok açık ve net. Elektrik, havagazı tüketim vergisi Anayasa Mahkemesi’nden çıkartmışlardı benden önceki dönemde. Hukuk savaşı veriyoruz. İyi bir noktaya doğru gitmeye başladık, bunları geriye alma ihtimalimiz çok üst noktalara geldi. Emlak vergisinde paralarımızı ödemiyorlar. 35 milyonun üzerinde paramız var, ödemiyorlar. Sürekli bizi mahkemeye veriyorlar, mahkeme delisi olduk, durmadan mahkemelerdeyiz. Bu vergiyi vermek istemiyorlar. İnşaat, ruhsat ve harçlarını vermek istemiyorlar. Endüstri bölgesi olursa bizden ruhsat almayacaklar, ruhsatlarını bakanlıktan alacaklar.
-EREĞLİ’NİN BÜYÜK KAYIPLARI OLACAK-
Ereğli Belediyesi fakirleşecek halka hizmet yapmakta iyice zayıflayacak. Ereğli’de kim olursa olsun ben olayım başkası olsun ama Ereğli’nin büyük kayıpları olacak. Son zamanlarda sıkıştıkları olayda 1 milyon metre kare hazine arazisi var yine 1 milyon küsür metre kare de sonradan dolgu alanları var. 2 Milyon metre kare küsür, hazine arazilerinin satışı söz konusu. Belediye olarak sıkıştırıyoruz, bu satıştan 2,5 milyar lira Karadeniz Ereğli Belediyesi faydalanacak. Bu para da kent meydanında yeni belediye binasında pek çok şeyde yararlanılacak. Sadece 2,5 milyar Ereğli Belediyesi’ne değil 3,5 milyar da kamunun payı var. Bu parayı da ödemek istemiyorlar.
-HEM BELEDİYE HEM HAZİNENİN PARASINI PARAYI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR-
Bunların üzerine sıfırdan bedava kamulaştırmayla hem belediye hem de hazinenin parasını yok etmeye çalışıyorlar. Çok merak ediyorum acaba OYAK üyeleri bizim basın toplantılarımızı veya bazı gazeteci arkadaşlarımızın yazdıkları yazıları izlemiyorlar mı? Yani şu anda hazine arazileri var, hazine arazileri kime ait devlete aynı zamanda zilliyetten alınan yerler var. Bunun üzerine milyarlık tesisler yapıyorlar, yapılmış vaziyette. OYAK üyeleri hiç merak etmiyor mu milyarlık yerler yapıyoruz buraya bu topraklar kimin nereye yapıyoruz acaba bu yerler başkasına ait ise devlet ve şahıslara ait ise biz bu milyarları niye buraya yatırıyoruz diye soran yok mu? Son zamanlarda zarar etmiş demir çelik fabrikaları inanan var mı ben inanmıyorum. Haklarımızı yok etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.