Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

BAŞKAN POSBIYIK, HEM MÜJDE VERDİ, HEM DE ELEŞTİRDİ

BAŞKAN POSBIYIK, HEM MÜJDE VERDİ, HEM DE ELEŞTİRDİ
06 Ocak 2021 - 20:13


Kdz. Ereğli Belediye Meclisi yeni yılın ilk toplantısını AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yaptı.

Posbıyık, yılın ilk meclis toplantısında hem müjdeler verdi, hem de eleştirilerde bulundu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, fakülte kampusu yapımı konusunda faydası olmayan ve engelleme yapanlara teşekkür edilmesini eleştirdi, ‘Emek hırsızlığı yapmayın, Ereğli’deki havayı bozmayın’ dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ocak ayı meclis toplantısında yapım çalışmaları devam eden fakülte kampusu konusuna değindi, emeği olmayan ve engellemede bulunanlara teşekkür edilmesini eleştirdi.

Posbıyık şunları söyledi:

“Geçenlerde bir bahtsız açıklama oldu, üzüldüm. Açıklamayı yapan da benim çok iyi arkadaşım, dostumdur. Biz dikkat ederseniz üniversite, fakülteler konusunda hiçbir beyanat vermeyiz. En büyük ağırlığı çeken belediyedir. AK Parti Meclis Grubu, CHP Meclis Grubu ile çalışma arkadaşlarımın, sürekli olarak meclisten geçen tadilatlar konusunda emeği çok büyüktür. İmar ve Fen İşleri ekiplerimiz tamamen bu işlerle uğraşıyor. Ama hiç ses çıkartmıyoruz, biz yaptık demiyoruz. Çünkü öne çıkmayalım, siyaset konusu yapmayalım diye laf etmiyoruz. Geçenlerde bir İlçe Başkanı arkadaşımız, bu işi yapanlara teşekkür etti. Hiç faydası olmayan, hatta engel olanlara teşekkür ediyor. Başkan yardımcım Haluk Okur bir Ankara’da, bir İstanbul’da bunun için. Belediye işlerine bakamıyoruz bu işten.

YA HERKESİN HAKKINI VER YA DA YAPMA

Bilmiyorsan gel, ben senin arkadaşınım, bize sor. Bizi incitme lütfen. Emek hırsızlığı yapmayın. Bunlara müsaade etmem. Bir dahaki sefere daha sert konuşurum. Teşekkür edeceksin madem, ya doğrusunu et, ya hiç ses çıkarma bizim gibi. Ne olursa olsun eski İlçe Başkanın Fatih Çakır’ın da emeği var orada. Unutulur mu? Ticaret Odası Başkanı Arslan Keleş’in, liderimiz, önderimiz Kaymakam beyin… Onun sayesinde mesafe kat ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan eğer güvenlik olayını halletmemiş olsaydı bu işe giremezdik ki. Sayın Saadet Oruç halen daha uğraşıyor buraya mimarlık ve hukuk fakültesini almak için. Bu teşekkürü ya tam yapacaksın, herkesin hakkını vereceksin, AK Parti Meclis grubunun, CHP Meclis grubunun, bürokratların, herkesin hakkını vereceksin ya da beceremiyorsan yapmayacaksın. Yoksa olmaz, Ereğli’deki bu güzel havayı bozmaya kimsenin hakkı yok. Bunu üstüne basa basa söylemek istiyorum.”

ÇOCUK BAKIM EVİ VE KREŞ YAPILACAK

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir İlkokulu karşısındaki eski 2. El Oto Pazarı’nın olduğu 720 metrekarelik alana Çocuk Bakım Evi ve Kreş yapacaklarını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın seçim döneminde açıkladığı yeni kreş projesi için harekete geçildi. Belediye, Erdemir İlkokulu karşısındaki eski 2. El Oto Pazarı’nın olduğu 720 metrekarelik alana Çocuk Bakım Evi ve Kreş yapacak.

Başkan Posbıyık, çalışmayı Belediye Meclis toplantısında duyurdu. Halkın ihtiyaçlarını gözeterek hareket ettiklerini söyleyen Posbıyık, “Ekiplerimiz şu anda proje üzerinde çalışıyor. Çocuk Bakım Evi ve Kreş yaparak Ereğli halkının hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Posbıyık ayrıca eski Erdemir Sineması’nın olduğu yerde 3 dönüm alan üzerinde yeni bir kafeterya projesi için çalışmalara başlandığını söyledi. Başkan Yardımcısı Haluk Okur da harita üzerinden yapılacak çalışmalarla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

POSBIYIK: EREĞLİ HALKINI OYAK/ERDEMİR’E YEDİRMEYECEĞİM, KÜMAŞ’TA EREĞLİ HALKININ HİSSESİ VAR

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Vali Mustafa Yorulmaz’ın devreye girmesiyle yapılan, Belediye/OYAK-ERDEMİR görüşmelerinden bir sonuç çıkmadığını belirterek, “Yeni yılda güzel şeyler söylemek isterdim ama OYAK/ERDEMİR acımasızlığına devam ediyor. Sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim, Ereğli halkını OYAK/ERDEMİR’e yedirmeyeceğim” dedi.

Erdemir’in Kümaş’ı satın almasına da dikkat çeken Posbıyık, “Kümaş’ı nasıl aldı? İşçiden artırdığı, OYPA’lıları kadroya almadığı, halkı zehirlediği paralarla… Ereğli halkı olarak Kümaş’ın biz de hissedarıyız” diye konuştu.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ocak ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda yaptığı açıklamada OYAK/ERDEMİR ile Belediye arasında Vali Mustafa Tutulmaz önderliğinde yapılan görüşmeden de sonuç çıkmadığını açıkladı.

Posbıyık, mücadeleye devam edeceklerini belirterek “Ereğli halkını OYAK/ERDEMİR’e yedirmeyeceğim” dedi. Erdemir’in Kümaş’ı almasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Posbıyık “Ancak Ereğli halkı olarak Kümaş’ın biz de hissedarıyız. Kümaş’ı nasıl aldı? İşçiden artırdığı, OYPA’lıları kadroya almadığı, halkı zehirlediği paralarla…” diye konuştu.

“2 AY GEÇTİ, ARAYAN SORAN YOK”

Başkan Posbıyık, OYAK/ERDEMİR konusunda şu açıklamayı yaptı:“Değerli arkadaşlarımız, Erdemir konusunda gelişme, bir hızlanma falan yok. Vali bey bizi Zonguldak’a toplantıyla çağırdı. Erdemir’den Genel Müdür Cem bey katıldı ve aynı zamanda hukuk direktörü, Erdemir Yönetim Kurulu Üyesi, hatta OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri Temsilcisi Güliz Kaya hanımefendi de toplantıdaydı. Erdemir Yönetim Kurulu Üyesi ve hukukçu olarak… Cem beyden bir şey beklemiyoruz, bakış açısı iyi değil zaten. Güliz Kaya hanımefendi Erdemir Yönetim Kurulu üyesi olduğu ve ‘bu konuların hepsini yukarıya aktaracağım endişeniz olmasın’ dediği için, çok güzel, mutlu, umutla ayrıldık. Ama ben arkadaşlara buradan da bir şey çıkmaz, dedim. Erdemir’in niyetini biliyorum. Vali bey ‘10 gün içinde tekrar toplanalım burada’ dedi. Aradan 2 ay geçti, bizi arayan soran yok. Vali beyi aradım. ‘10-15 gün sonra toplanacaktık’ dedim. ‘Sizi arayan yok mu’ dedi. ‘Sizi arayan var mı’ dedim. Yoktu. Halbuki biz Güliz Kaya hanımdan çok şeyler bekliyorduk. Erdemir acımasızlığına devam ediyor. Yeni yılda güzel şeyler söylemek isterdim Erdemir için ama çok acımasızca yoluna devam ediyor.

-YAPI KAYIT BELGELERİNİ BİZE VERMİYORLAR-

Yapı Kayıt Belgelerini bize vermediler. Vatandaşlar yapı kayıtlarını yaptırdığı zaman bunu belediyeye verirler. Bize Erdemir vermiyor, 600 tane yapı kayıt… ‘Yani 600 tane sakat binam var’ demiş oluyor Demir Çelik’te… Projesini yaptırmadığı… ‘Yapı kayıtlarını yaptırdım, İl Çevre Müdürlüğü’ne verdim’ diyor, bize vermiyor. İl Çevre Müdürlüğü’ne yazı yazıyoruz, İl Çevre Müdürlüğü bize göndermiyor. Erdemir’den almamazı söylüyor. ‘Erdemir vermiyor, sen ver, bize de verilmesi lazım bunun. İçeride bir takım kaçak yapılar var, bunların kontrolünü yaptık. Karşılaştırma yapmamız lazım’ diyoruz ama maalesef İl Çevre Müdürlüğü’nden bir şey alamıyoruz. İl Çevre Müdürlüğü zaten biraz dikkatli çalışsa Ereğli’de hava kirliliği olmaz. Cürufları denize dolduramazlar, depolama alanı diye bir hakları yok. Bütün görev İl Çevre Müdürlüğü’nde.

-İL ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ İMPARATORLUK MU?-

İl Çevre Müdürlüğü’nü anlayamadım. İmparatorluk mudur nedir bilmiyorum. Vali beye de söyledik. İl Çevre Müdürlüğü’ne o da söyledi, ‘kayıt belgelerini verin’ diye… Vali beyin lafı da geçmedi. Açık konuşuyorum. Bu mücadelem devam edecek. İl Çevre Müdürlüğü’nün bir dokunulmazlığı mı var, nedir bilmiyorum. Oraya ulaşamıyoruz. Ereğli halkının lehine çalışmıyor. Hiç kimsenin lehine çalışmıyor da Ereğli halkının lehine hiç çalışmıyor. Şimdi en son Vali beyin talimatıyla yazı yazıldı, ‘Verecekler’ dedi. 10 gün falan oldu. 15 günde de yazıyı göndermezlerse, yapı kayıtlarını bize göndermezlerse büyük bir basın toplantısına daha hazırlanıyorum sadece İl Çevre Müdürlüğü için. -ERDEMİR KAÇAK ELEKTRİK DAĞITIMI YAPIYOR-

Arkadaşlar Erdemir çok acımasız davranıyor. Lojmanlarda, Metal Kooperatif’te, Göztepe kantininde, kafeteryasında, Özel Hastanesinde, kanun ve mevzuata aykırı olarak enerji dağıtımı yapıyor. Bunu kaçak olarak veriyor. Hizmet adı altında… Faturalar falan elimizde, her şeyi hazırladık, mevzuata aykırı. Ne belediyenin payını veriyor, ne devletin KDV’sini veriyor, ne elektrik fonunu… Hiçbir şeyini vermiyor. Hazırlık yapıyoruz, EPDK’ya suç duyurusunda bulunacağız.

-EMLAK VERGİSİ VE DİĞER VERGİLERİ ÖDEMİYOR-

Emlak Vergisini ödemiyor. Elektrik, Hava gazı Tüketim Vergisini ödemiyor, imar cezalarını ödemiyor. İki tane yerimiz var işgal etmiş. Biri pazar yerinin yanında, biri Gülüç’ün oradaki otopark; 10 bin m2 yer. Ne kira veriyor, ne parasını veriyor. Milleti hasta ediyor. Lösemi, kanser, hava kirliliği… Yani dünyanın bir Covid meselesi var; bizim de hava kirliliği meselemiz var. İl Çevre Müdürlüğü de görmüyor bunu, yazı yazmamıza rağmen.

-KÜMAŞ’TA EREĞLİ HALKININ HİSSESİ VAR-

Yüzde 35 maaşından kesinti yapılan işçilerimiz var. 20 yıldır her belediye seçiminde ‘sizi kadroya alacağız’ diye kandırılan Oypa’lılar var. Şimdi mutlu bir haber aldık; Kümaş’ı satın almış Erdemir. İnanın çok mutlu olduk. Erdemir’in büyümesi bizim için çok önemli. Belediye olarak biz her şeyi yapmaya hazarız ama yok Erdemir’de bir şey yok.Ereğli halkına saygı göstermiyor Erdemir. Bu KÜMAŞ’ı nasıl aldı. Ereğli’de işçinin yüzde 35’inden artırdığı paralarla, Oypa’lıları kadroya atamadığı paralarla… Ereğli’de filtreleri değiştirmediği, halkı zehirlediği paralarla… KÜMAŞ’ın biz de hissedarıyız Ereğli halkı olarak. Ereğli halkı KÜMAŞ’ın hissedarıdır, bizim paralarımızla alıyor. Vergi vermez bir şey yapmaz böyle bir anlayış olur mu.

-DANIŞTAY’DA MAHKEMEYİ KAZANDIK-

Danıştay’a gittiler, elektrik santralı yapacaklardı. Biz mahkemede kazandık. Danıştay’a müracaat ettiler, yürütmeyi durdurmanın kaldırılması için… Orada da kaybettiler. Yazısı daha yeni geldi. Diğer davaları da kaybedecekler. Bizi mahkemeye vermek suretiyle devamlı oyalıyorlar. Her şeyde mahkemeye gidiyorlar. Şu anda hakkımızda 300 tane falan dava var, tahmin ediyorum.

-ERDEMİR KÜLTÜRÜNÜ YOK ETTİLER-

Erdemir’e üzülüyorum gerçekten. Ben Erdemir’de 20 sene çalıştım. Erdemir bizim her şeyimiz. Erdemir kültürü vardı eskiden. Yılbaşında sekretaryaya koymuşlar bir tane ajanda; bana söyleseler kabul etmezdim. Tat Metal gönderdi ajandası, defteri, duvar takvimi, masa takvimi, anahtarlığı falan. Erdemir’in dağıttığı tek ajanda. Hem de odacıyla gönderiyor saygısız. Genel Müdüre ‘saygısız’ diyorum. Belediye Başkanı’na odacıyla gönderiyor. Erdemir’de bir kültür vardı. Kaymakama, amirale, belediye başkanına…. Ya genel müdür ziyaret eder veya genel müdür yardımcısı getirir. Erdemir kültürünü de yok ediyorsunuz. Yazıklar olsun, başka bir şey demiyorum. Şunu aklınızdan çıkarmayın; Biz inatçı bir adamız, hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Ereğli halkını Erdemir’e yedirmeyeceğim. Arada bir soluklanma yapıyoruz ama asla peşini bırakmayacağım. Bunu açıkça söylüyorum.”

ÇEVRE YOLU YAPILACAK

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kent trafiğini rahatlatmak için Kemer ile Hastane arasında 7 kilometrelik çevre yolu yapımına başlandığını açıkladı.Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ocak Ayı Meclis toplantısında, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Kent trafiğini rahatlatacak çevre yolu projesine başladıklarını açıklayan Posbıyık, “Kemer ile Hastane arasındaki yol 7 kilometre olacak” dedi.

Başkan Posbıyık, çevre yolu projesinin trafik açısından çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ereğli’ye çevre yolu yapmaya karar verdik. Çok önemli projelerimizden birisi bu. Devlet Hastanesi’nin oradan, Terminal arkasından, Belen üzerinden, Kocaali, Sarıkorkmaz, Aktaş, Kemer’e kadar bağlantı yolu yapılacak. Aynı zamanda Aktaş’tan Meydanbaşı’na inen ayrı bir yol olacak. Bazı yerlerinde terkler yapıldı, bazı yerlerde 18. Madde uygulaması sürüyor. Bütün meselemiz yolları açıp iz bırakmak. Sonra alt yapılarını yapmak. Su, kanalizasyon, doğalgaz hatlarını çekmek. Bu çevre yolunu yaptığımızda, Kent Meydanı’yla birlikte trafiği çok rahatlatacağını düşünüyoruz. Hatip’e ya da Erdemir Caddesi’ne gitmeden diğer kuşaklardan sürücülerimiz işlerini görmüş olacaklar. Sakindere’de de harekete geçtik. Halen 18. Madde çalışmaları devam ediyor. DSİ’den projeleri aldık, derenin üzeri de kapatılacak. Oradaki sağ yoldan yukarıya çıkıp bütün mahallelere dağıtım yollarını açarak trafiği rahatlatmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarda kullanılmak üzere paletli dozer almak için harekete geçtik.”

Başkan Yardımcısı Haluk Okur da harita üzerinde, yol güzergâhları ve son durum hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.

Okur, Kent Meydanı projesinin de bittiğini, statik, mekanik ve elektrik tesisatı projeleri üzerinde çalışıldığını söyledi. Başkan Posbıyık, Kent Meydanı projesinin finansmanı için AK Parti ve CHP Grubu olarak ortak bir çözüm bulunacağına inandığını söyledi.

YAŞAR BALCI BELEDİYE MECLİSİNDE ANILDI

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısında Covid-19 salgınından hayatını kaybeden Meclis Üyesi Yaşar Balcı anıldı.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Balcı’nın aynı rahatsızlığı atlatan oğlu Canberk Balcı’ya, Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte çekilmiş, üzerinde “Aramızdasın” yazan fotoğrafı hediye etti, başsağlığı diledi.

Başkan Posbıyık ayrıca Balcı’nın yerine Meclis Üyeliği görevine gelen Baki Erdoğan’a rozetini taktı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi yeni yılın ilk toplantısını AKM Nikah Salonu’nda Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında yaptı.

Balcı için, oturduğu sıranın üzerine fotoğrafı ve karanfiller kondu. Belediye Mezarlıklar Müdürü Metin Avcı tarafından dua edildi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, babasıyla birlikte aynı anda korona virüs salgınına yakalanan ve tedavisinin ardından taburcu olan Canberk Balcı’yı da anma törenine davet ederek başsağlığı diledi. Posbıyık, Yaşar Balcı ve Belediye Meclis üyeleriyle birlikte çekilen ve üzerinde “Aramızdasın” yazan fotoğrafı Canberk Balcı’ya hediye etti; her zaman yanlarında olduğunu söyledi; ailesine ve sevenlerine sabırlar diledi.

YENİ MECLİS ÜYESİ BAKİ ERDOĞAN

Balcı’nın vefatıyla boşalan Meclis Üyeliği koltuğuna CHP Grubunda sıradaki isim olan Baki Erdoğan geldi. Başkan Halil Posbıyık, Baki Erdoğan’a Meclis Üyeliği rozetini takarak “Meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte Ereğli’ye güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum. Hayırlı olsun” dedi.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.