Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Başkan Posbıyık açılışı yaptı

Başkan Posbıyık açılışı yaptı
01 Temmuz 2021 - 17:29

KDZ. EREĞLİ’DE 2 SEMT SAHASI DAHA AÇILDI

POSBIYIK: AÇTIĞIMIZ SEMT SAHALARININ SAYISI 11’E ÇIKTI. GENÇLERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Kdz. Ereğli Belediyesi, 2 semt sahasını daha gençlerin hizmetine açtı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 2013 yılından itibaren toplamda 11 semt sahası hizmete açtıklarını belirterek “Bundan sonra yer buldukça gençler enerjisini doğru yolda harcasın diye spor sahaları yapmaya devam edeceğiz” dedi. Açılışta, Türkiye Kadın Futbol Ligi’nin kurulmasında ilham kaynağı olan Ereğli Şalvarspor ve Yazmalıspor gösteri maçı yaptı.

Kdz. Ereğli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi tarafından yapılan 2 semt sahası daha gençlerin hizmetine açıldı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 11 semt sahasına ulaştıklarını belirterek, “Bundan sonra yer buldukça gençler enerjisini doğru yolda harcasın diye spor sahaları yapmaya devam edeceğiz” dedi.
İlk açılış Uzunmehmet Mahallesi Karga Sokak’ta yapıldı. Belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve mahalle sakinlerinin de hazır bulunduğu açılışta Başkan Halil Posbıyık, 397 metrekare halı sahanın gençlere hayırlı olmasını diledi. Posbıyık burada yaptığı konuşmada; “Karga Mahallesi benim mahallem. Ben burada büyüdüm. Meclis üyelerimiz Yahya Çakır ile Yılmaz Partlak bize geldiler saha talebinde bulundular. Mülkiyet sorunu olmayan yer bulduğumuzda biz çocuklara, gençlere futbol sahası, voleybol sahası yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu saha 397 metrekare. Sahilde açılışını yapacağımız yer de 450 metrekare. 2 sahayı 250 bin TL maliyetle yaptırdık. 9 semt sahası yaptırmıştık bunlarla birlikte 11 semt sahamız oldu. Bundan sonra yer buldukça gençler enerjisini doğru yolda harcasın diye spor sahaları yapmaya devam edeceğiz” dedi.
ŞALVARSPOR – YAZMALISPOR GÖSTERİ MAÇI YAPTI
Ereğli Belediyesi’nin yeni yaptırdığı 2’nci semt sahası sahil ofis yolu üzerinde açıldı. Başkan Posbıyık, açılışta gösteri maçı yapan Şalvarspor – Yazmalıspor’un kuruluş sürecinden bahsetti, Türkiye Kadın Futbol Ligi’nin kurulmasında ilham kaynağı olduğunu belirtti.
Posbıyık şunları söyledi:
“Kız Futbol Takımı’nın Türkiye’de temelini attığımızda o zamanlarda Şalvarspor, Yazmalıspor ile başlamıştık işe. O yıllar çok zor yıllardı çünkü evlerinden, ailelerinden futbol için kızları almak mümkün değildi. Şehirlerarası gittiğinde kızımızın başına bir iş gelir diye korkuyla vermiyorlardı. Ben Belediye Başkanı Halil Posbıyık olarak onlara kefil oluyordum öyle kızları futbol için alabiliyorduk ailelerinden. Bugün gösteri maçı yapacak olan Yazmalıspor ve Şalvarspor ile Kaptaş’ta ilk sahaya çıktık. O sıralar Türkiye’de ve Arnavutluk’ta Kadın Futbol Ligi yoktu. Federasyonun aklına gelen ilk yer Kdz. Ereğli oldu. Çünkü Şalvarspor, Yazmalıspor Türkiye’de çok reklam olmuştu. Federasyon bize takım çıkartın dedi ve mesela çıkardığımız takımdan Ece şuanda Amerika’da, Ebru Gaziantep’te, Berna Beşiktaş’a geçti en son. Derya var. Türkiye’deki kulüplerin hemen hemen hepsinde Ereğlili kız futbolcu var. Benim görevde olmadığım 5 yılda Kadın Futbol Takımı çok örselenmiş, iteklenmiş, paraları verilmemiş, kötü durumda bırakmışlar. Dolayısıyla takım dağılmış. Şimdi eski prestijimizi tekrar kazanmaya çalışıyoruz. Biz bu işe yıllar önce başlamasaydık, mesela Ece bugün Amerika’da. Hiç aklına gelmezdi. Çayırlı köyünden kızımız şimdi Amerika’da futbol oynuyor. Bugün ziyaretime gelen Berna şunu söyledi, “Başkanım ben 9 yaşında sizin yanınıza gelmeseydim şimdiye çoktan evlendirmişlerdi beni. Futbolda iyi bir yere geldim, öğretmen oldum” dedi. Çok mutlu oldum. Şimdi biz evlerden kızları almak için gitmiyoruz aileler bu örnekleri gördükçe bize futbol için kızlarını gönderiyorlar. Şuan 6 yaşında kız futbolu için müracaatta bulunan evladımız var. Onun için Kız Futbol Takımı’na da sahip çıkacağız, sporcularımıza, gençlerimizede.. Halı sahalar gençlerimize hayırlı olsun.”
Açılıştan sonra Başkan Posbıyık’ın başlama vuruşunu yapmasıyla Şalvarspor ve Yazmalıspor kız futbol takımları gösteri maçı yaptı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.