Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Başkan Keleş, biraz karamsar duyguları açıkladı

Başkan Keleş, biraz karamsar duyguları açıkladı
17 Aralık 2021 - 1:41

Ereğli ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, asgari ücrete yapılan zammı iş dünyası açısından değerlendirdi.

Keleş, “iş dünyası olarak baktığımız zaman da; bizimde gelirlerimizin bu oranda artırabilmemiz lazım” diye konuştu.
İlçede yayın yapan Demokrat Gazetesi’nin telefonla ulaştığı Keleş, İşveren kesimin gelirlerinin artmayacağı yönünde görüş bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret zammı ile sadece 3 lira yanıldım. 4 bin 253 lira olarak bekliyordum. Çalışanlarımıza, iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. İş dünyası olarak baktığımızda; biz, istihdam sağlayan kişileriz. Dolayısı ile bu maaşları ödeyecek olanlar biziz. Son günlerdeki ekonomide döviz kurundaki hareketlilik neticesinde ülkede beklenmedik fiyat artışları oldu. Olayı iki taraflı değerlendirmek lazım. Hepimizin, satın almamızda belli bir düşüşü oldu. Bu, yılbaşı ile birlikte yeni dönem asgari ücretle bir nebze telafi edilmiş oldu. Ama diğer taraftan, iş dünyası olarak baktığımız zaman da; bizimde gelirlerimizin bu oranda artırabilmemiz lazım. Bu, şuan için pek mümkün gözükmüyor.”

“KÜÇÜLME YAŞANABİLİR”
İyimser tablo çizerek Devlet’e güven duyduğunu vurgulayan Keleş, “ama hala devletimize güvendiğimizi, hükümetimizin bu işlerin üstesinden geleceğine olan inancımızı taşıdığımızı yinelemek istiyorum. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Çok zor günler bizi bekliyor. Bunun olumsuz bir yansıması da olacak. İş dünyasındaki arkadaşlarım ile konuşuyorum; bu maliyetleri karşılayamayacak düzeydeler. Asgari ücretten verginin alınmayacak olması bir nebze bu yükü hafifletiyor ama işverenlerin gelirlerinde artış olmayacağı için istihdam sayısında maalesef belli bir küçülme yaşanabilir. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.”
İlerleyen günlerde, işten çıkarmaların başlayabileceğinin sinyalini veren Arslan Keleş; şunları söyledi:
“İşçi çıkarmalar kaçınılmazdır. Tamam, ülke ihracat modeli ile büyüme tercih eti ama hepimiz ihracat yapmıyoruz. İhracat yapmayan işletmelerin gelir artışları, hizmet sektöründe faaliyet firmalar, lokantalar, oteller gibi firmalar; bu artışı bir anda karşımaları mümkün değil. Bir miktar küçülme olacak. Bundan sonra, hükümetin ortaya koyduğu yeni programda ihracata dayalı büyüme ve ihracat yapan firmalar da bu çıkartılan insanları işe alacaklar. Böylece büyüme herhalde gerçekleşecek. Böyle bir durum söz konusu. Vallahi hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Çalışanlar mutlu. Bende 50 kişi istihdam ediyorum. Çalışanlarım mutlu. Onların mutlu olmasını, ben herkesten çok isterim ama benimde bir güncelleme yapmam gerecek.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.