Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Balbaloğlu’dan Herkesi hassasiyete davet

Balbaloğlu’dan Herkesi hassasiyete davet
21 Ekim 2021 - 22:29

İYİ Parti Ereğli İlçe Başkanı Op. Dr. Evrim Balbaloğlu, Meme Kanserinin önemine dikkat çekerek, erken teşhisin ise hastalığın seyrinde önemli olduğunu açıkladı.

Balbaloğlu, yazılı açıklamasında, Ekim ayının “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık  Ayı” olarak kabul edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir.Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Kadınlarda kanser nedenli ölümlerde meme kanseri ilk sıradadır. Her 5 meme kanseri  tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. Erken tanıda hastaların yüzde 90 iyileşmektedir. Erken teşhisin önemli olduğu 20-40 yaş arası kadınların 2 yılda bir kontrollerini yaptırmaları 40 yaş üstü kadınların her yıl kontrollerini yaptırmaları gerekir .Her kadının kendi muayenesini yapması da önem taşımaktadır. Riskli hasta gruplarında olan kadınlarımız bu hassasiyeti daha fazla  göstermek durumundadır. Aile geçmişinde (anne, kız kardeş, çocuklarda) kanser öyküsünün olması, daha önce meme kanseri geçirmiş olmak, göğüs bölgesine ışın tedavisi görmüş olmak,12 yaşından önce adet görmüş olmak, 55 yaş üstünde menopoza girmiş olmak, hiç doğum yapmamış olmak, alkol ve sigara kullanmak, obezite hastalığı olmak, bu kişilerde daha fazla kanser görülme riski mevcuttur.

HER YIL

Meme kanseri  teşhis aşamasında bulguların önemi büyük  olup bu bulgular tespitinde hemen doktora başvurulması gereklidir. Meme ve koltuk altında iki haftadan uzun süren şişlik,meme boyutlarında ortaya çıkan asimetri,meme başında akıntı,meme derisinde portakal görünüm,meme başında geri çekilme,memede ele gelen şişlik. Meme kanserinde erken teşhisinde muayene yöntemleri önemli olup en önemli muayene yöntemi kişinin kendi muayenesini yapmasıdır. 40 yaşından itibaren her yıl mamografi tetkiki yapılmalıdır. Tüm kanserlerde olduğu gibi,sağlıklı yaşam,sağlıklı beslenme,düzenli egzersiz,alkol ve sigara tüketiminden uzak durma meme kanserine yakalanmamakta önem kazanmaktadır.
Erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayarak, hepinize sağlıklı bir hayat dilerim.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.