Yankı Haber Zonguldak Ereğli Haber Portalı

Ereğli’nin Kurtuluşu kutlandı

Ereğli’nin Kurtuluşu kutlandı
18 Haziran 2021 - 13:07

Karadeniz Ereğli’de, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen program kapsamında  Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Anıta, çelenklerin sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu.

Düzenlenen törene Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, siyasi partilerin Başkanları, yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yet aldı

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, Ereğli’nin ilklerin şehri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Tabii ki bu mücadele kolay yapılmadı. Çünkü Kurtuluş Savaşı’nın hiçbir kısmı kolay yapılmadı. Bu topraklara biz geldiğimiz günden beri hiçbir günümüz rahat geçmedi. Bugüne kadar bu memleketin başına örülmeye çalışılan tüm çoraplar bu aziz milletin gayretiyle, öngörüsüyle, kenetlenmesiyle hep püskürtüldü. Bundan sonra da hep püskürtülecek. Ama bizim ortak payımız bu Türkiye, bu bayrak ve bu ezan. Bunlara sahip çıktığımız sürece bu ülkede kimse bizim kılımıza dahi dokunamaz.  Hep ilkler Ereğli’den başlamıştır. Kömürü burada çıkarttık. Demiri burada yaptık. Kurtuluş mücadelesine burada katkı sunduk. Devletin ekonomisine Ereğli’den katkıda bulunduk. Bundan sonra da bulunmamız gerekiyor. “

POSBIYIK: “GELDİKLERİ GİBİ GİTMİŞLERDİR”

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da yaptığı konuşmada Fransız işgaline karşı örgütlenen mücadeleyi anlatarak şunları kaydetti:

“Zonguldak’ın Fransızların işgaline girdiği, doğal limanı ve zenginlikleriyle bölgede stratejik öneme sahip Ereğli’mizin Fransızların hedefi haline geldiği bir dönemde Müdafayı Hukuk Cemiyetleri Anadolu’muzda, Ereğli’mizde bir çoban ateşi yakmışlardır. Atalarımız kahramanca mücadele ederek Ereğli’mizi savunmuşlardır. Fransızlar Ereğli’mizden geldikleri gibi gitmiştir.

Ankara Hükümetinin temsilcisi olarak bölgeye gelen Müdafayı Hukuk Cemiyeti’nin kurulmasında rol oynayan Ereğli Kaymakamı ve Zonguldak’ın ilk milletvekili Tunalı Hilmi Beyi saygı ve minnetle bir kez daha anıyorum.

Karadeniz Ereğli’nin kurtuluşunda öncü rolü oynayan ve direnişi örgütleyen Müdafayı Hukuk Cemiyeti üyelerini, bu vatan için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum. “

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve törene katılanlar Anıt’ın arkasında bulunan Ereğli Müdafayı Hukuk Cemiyeti üyelerinin büstlerine karanfil bıraktılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.